Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
PKK devletle değil AKP’yle savaşıyor

PKK devletle değil AKP'yle savaşıyor

01 Temmuz 2012 Pazar 13:19
PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, PKK'nin Türk devletiyle savaşmadığını, PKK'nin hedefinin AKP hükümetini düşürmek olduğunu söyledi.

PKK yöneticilerinden Duran Kalkan, PKK'nin Türk devletiyle savaşmadığını, PKK'nin hedefinin AKP hükümetini düşürmek olduğunu söyledi.

ANF'de yayınlanan söyleşiye göre, Duran Kankan; "PKK önemli bir paradigmasal değişim yaşadı. Kürt sorununun çözümünü devlet kurmaya bağlı olmaktan çıkardı. Demokratik çözümü öngördü, esas aldı. Demokratik toplum çözümünü temel bir çözüm olarak esas aldı. Dolayısıyla devlete karşı devlet kurma biçiminden bir arayışı yoktur." dedi.

Kalkan, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Ankara’yı askeri yenilgiye uğratıp Türkiye’de bir silahlı devrim yapmayı hedefliyordu. Şimdi bunda da değişikliğe gitti. Ankara’yı askeri olarak yenilgiye uğratamazsa da siyasi olarak yenilgiyi hedefleyen bir mücadele anlayışını esas aldı, öngördü. Şimdi bu temelde mücadele ediyor. Belki Ankara’da askeri gücü, devleti tümden yenilgiye uğratamaz ama AKP siyasetlerini geliştirdiği direnişle yenilgiye uğratabilir. Ankara’da bir siyasi değişime yol açabilir."

ANF, daha önce de Duran Kalkan'ın Atatürkçü ve Türk Solu’nun ideologlarından ve kurucu isimlerinden olan Mihri Belli hakkındaki övgü dolu sözlerine yer vermişti. Kalkan'ın açıklamalarının Zana - Erdoğan görüşmesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

Diğer Haberler