Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
PKK ve TSK’ya Ateşkes Çağrısı

PKK ve TSK’ya Ateşkes Çağrısı

09 Ağustos 2010 Pazartesi 17:34
Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) Diyarbakır’da toplanan Merkez Yönetim Kurulu (MYK) PKK ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ateşkes çağrısı yaptı.
BDP Diyarbakır İl Başkanlığı'nda bugün yapılan MYK toplantısının ardından BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile BDP'li milletvekilleri bir basın toplantısı düzenledi.

Selahattin Demirtaş, Kürt sorunun Cumhuriyet tarihinden beri devam ettiğini büyük yıkımlara neden olduğuna dikkat çekti. “Gelinen aşamada Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözmenin olanakları ortaya çıkmıştır” diyen Demirtaş, 649 sivil toplum örgütü ile Demokratik Toplum Kongresi'nin ateşkes çağrılarına değinerek, şöyle konuştu:

“Kürt sorununda barışçıl, demokratik çözüme bir şans vermek, diyalog ve müzakerenin önünü açmak için devleti, hükümeti ve PKK'yi karşılıklı olarak silahları susturmaya, çatışmasızlık ortamı oluşturmaya çağırıyoruz. Ortaya çıkacak herhangi bir ateşkes ortamını kalıcı barışa evriltmek için biz BDP olarak da inisiyatif almaya, daha aktif siyasi tutum ile birlikte onurlu barışı ve çözümü gerçekleştirmeye dönük çabalarımızı arttıracağımızı ifade ediyoruz.”

Demirtaş, geçtiğimiz günlerde Erzurum'da yaptığı konuşmada “Ramazan ayına hayırlı haberlere gireceğiz” sözünün ne anlama geldiğini sorulması üzerine, “Ben Erzurum'da temenni ve beklentilerimizi ifade ettim” dedi.

Gültan Kışanak ise, basın mensuplarının “649 sivil toplum kuruluşu silahların susturulması için çağrı yaptı. Ancak öyle görülüyor ki bu çağrılar dikkate alınmadı. Süreç bu şekilde devam ederse, ne olur?” şeklindeki sorusuna, “Hepimizin beklentisi ve temennisi barış çağrılarına bir an önce yanıt verilmesidir” yanıtını verdi.

AKnews

Diğer Haberler