Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
PKK’den 20 Eylül’e Kadar ‘Ateşkes’

PKK’den 20 Eylül’e Kadar ‘Ateşkes’

14 Ağustos 2010 Cumartesi 11:11
KCK, 13 Ağustos’tan 20 Eylül'e kadar çatışmasızlık süreci ilan ederek 4 maddelik bir barış planı açıkladı.
Kongra Gel Başkanlık Divanı ile Kürdistan Topluluklar Birliği (Koma Civakên Kurdistan – KCK) Yürütme Konseyi Başkanlığı, 13 Ağustos'tan 20 Eylül tarihine çatışmasızlık süreci ilan ederek 4 maddelik bir barış planı açıkladı.

ANF'de yer alan habere göre, Kongra Gel Başkanlık Divanı ile KCK Yürütme Konseyi Başkanlığı'nca yapılan açıklamada, şöyle denildi:

"1 Haziran'dan bu yana aktif savunma pozisyonunda olan güçlerimizi pasif savunma pozisyonuna çektiğimizi kamuoyuna resmen ilan ediyoruz. 13 Ağustos'tan 20 Eylül'e kadar güçlerimiz herhangi bir eylem yapmayacak, ancak kendisine, halka yönelecek saldırı ve operasyonlar karşısında savunma hakkını kullanacaktır."

Operasyonlarını durdurması ve çift taraflı bir ateşkes sürecinin gelişmesi çağrısında bulunan KCK ve Kongra Gel, 4 maddelik şu barış planını açıkladı:

1-Türk devletinin askeri ve siyasal alana dönük aralıksız olarak sürdürdüğü operasyonlarını durdurması ve çift taraflı bir ateşkes sürecinin gelişmesi

2-Tutuklanan 1700 civarındaki sivil Kürt siyasetçisinin ve barış grubu üyelerinin derhal serbest bırakılması

3-Abdullah Öcalan'ın en son kamuoyuna sunduğu üç maddelik çözüm çerçevesi temelinde bir müzakere sürecinin başlatılması ve Öcalan'ın barış sürecine aktif katılma koşullarının yaratılması

4- Hiçbir demokratik ülkede bulunmayan yüzde 10 seçim barajının düşürülmesi

Açıklamada, “Başlattığımız yeni süreç, Kürt sorununu demokratik özerklik temelinde çözümünü sağlamak, Türkiye'nin demokratikleşmesini gerçekleştirmek ve yeni bir demokratik anayasa yapmak için meşru savunma direnişini çok yönlü yükseltmeyi ifade etmektedir” denildi.

Açıklamada, ateşkes kararında Abdullah Öcalan'ın önerilerinin, Demokratik Toplum Kongresi'yle (DTK) Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) ve diğer çevrelerin geliştirdiği çift taraflı ateşkes çağrılarının dikkate alındığı da ifade edildi.

Abdullah Öcalan, 2 Temmuz'da yayınlanan avukatlarıyla görüşme notlarında, demokratik bir anayasanın yapılmasını, seçim barajının düşürülmesini ve Kürt tutukluların serbest bırakılmasını istemişti.

Kongra Gel ve KCK, AK Parti Hükümeti'nin, 20 Eylül'e kadar adım atmaması ve “çözümsüzlüğün dayatılarak tasfiye sürecinin gündemde tutulması halinde” sürecin tek taraflı olarak ilerlemeyeceğinin bilinmesini duyurdu.

Türkiye'deki demokrasi güçleri ve sivil toplum kuruluşlarının üstüne düşen sorumluluklarını yerine getirmesi ve aktif bir biçimde devreye girmesi talep edilen açıklamada, daha sonra şöyle denildi:

”İlan ettiğimiz bu sürecin başarılı olması için, Kuzey Kürdistan'daki ve diğer parçalardaki tüm Kürdistani güçlerin barış ve demokrasi mücadelesinde birlik ve dayanışma içinde olması, herkesin üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi gereklidir. Bu temelde başta federal Kürdistan bölge liderleri olmak üzere tüm Kürdistani güçleri aktif bir biçimde rollerine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Açıklamada ayrıca, “Başta BM olmak üzere tüm uluslar arası kuruluşları ve uluslar arası güçleri Kürt sorunu karşısında sorumlu davranmaya davet ediyoruz. Bu güçlerin, Kürt sorunun barışçıl, çağdaş, demokratik yöntemlerle çözülmesi için çaba göstermeleri, insani bir sorumluluğun bir gereği olduğunu hatırlatmak istiyoruz” denildi.

Öte yandan, ateşkesle ilgili haber yapmak üzere bugün Kandil Dağı'nın eteklerine kadar giden AKnews muhabirleri, güvenlik engelini aşamadı.

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları