Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
PKK’den Kürdistan bayrağına tepki

PKK’den Kürdistan bayrağına tepki

31 Mart 2017 Cuma 00:53
Kürtler arasında büyük sevinç yaratan Kerkük’te resmi kurum ve kuruluşlarda Kürdistan bayrağı kararına PKK’den tepki geldi.

KCK Yürütme Konseyi ve PKK Yönetim Komitesi Üyesi Mustafa Karasu, Yeni Özgür Politika gazetesindeki “Konfederalizm bayrağına saygı” başlıklı yazısında Kerkük’te Kürdistan bayrağı asılması kararına değinerek,  Kürdistan bayrağının tüm Kürtleri temsil etmediğini öne sürdü.

Kürdistan bayrağını, “Federasyon bayrağı” olarak tanımlayan Karasu, “Bazı çevrelerin bu bayrağı Kürt bayrağı olarak gösterme çabası içerisinde olduğunu’’ ileri sürdü.

Kürdistan bayrağını bir ulusun bayrağı gibi görmeyi “çarpıtma” olarak nitelendiren Karasu, yazısında şu ifadeleri kullandı: ‘’Bu, ulus devlet çağında yaratılan bir algıdır. Bir ulusun egemen sınıflarının halk üzerinde hakim olmasını ifade eden bir bayrağın tüm halkın bayrağı gibi gösterilmesi bir çarpıtmadır. Kuşkusuz bu da bir bayraktır, ama tüm halkı temsil ettiğinin söylenmesi doğru değildir.”

Yazısında, ulus devletlerin Kürtler için zararlarını anlatan Mustafa Karasu, Kürdistan’ı “egemenlere dayalı sistem”, PKK’yi de “demokratik konfederal sistemin öncüsü” diye nitelendirerek, PKK’nin konfedaralizm bayrağı ile Kürdistan bayrağı arasında fark olduğunu diye getirdi.

Karasu yazısında,‘‘Bu iki bayrak iki ayrı zihniyet ve sistemin bayrağıdır. Birisi egemenlerin iktidarına dayalı devletçi sistemin bayrağıdır, diğeri ise halkın demokratik konfederalizme dayalı demokratik yönetim, yani halk yönetimi bayrağıdır” ifadelerini kullandı.

Kurdistan24

 

Diğer Haberler