Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
PKK’li Olmak, Tazminata Engel Değil

PKK'li Olmak, Tazminata Engel Değil

26 Ağustos 2010 Perşembe 12:16
Diyarbakır Valiliği, Yazgül Aslan'ın tazminat istemini, "eşi PKK'li" diye reddetti; mahkeme ise "suç şahsidir, reddedilemez" diyerek tazminata hükmetti.

Diyarbakır Valiliği, 17 yıl önce güvenlik nedeniyle köyünden göç ettirilen Yazgül Aslan'ın tazminat istemini, "eşi PKK'li" diye reddetti; mahkeme ise "suç şahsidir, reddedilemez" diyerek tazminata hükmetti.

Sabah'ın haberine göre, PKK ile çatışmaların yoğun olduğu 1993'te, Olağanüstü Hal Bölgesi (OHAL) hukuku kapsamında güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır'ın Kulp ilçesine bağlı Güleç köyünden göç ettirilen Yazgül Aslan, "zorunlu göç mağduru" olduğunu belirterek iki yıl önce devletten tazminat talebinde bulundu.

Aslan, başvurusunda OHAL dönemindeki uygulamalardan doğan mağduriyetleri gidermek amacıyla 2004'te çıkarılan Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun'dan yararlanmak istediğini belirtti.

Diyarbakır Valiliği, köydeki taşınmazların tümünün Yazgül Aslan'ın PKK'ye katıldıktan sonra hayatını kaybeden eşi Yemlihan Aslan adına kayıtlı olduğunu gerekçe göstererek, başvuruyu reddetti.

Aslan, kararın iptali için Diyarbakır İdare Mahkemesi'ne dava açtı. İdare Mahkemesi, ise "suç ve cezaların kişiselliği" ilkesi gereğince bir kişinin işlediği suçtan dolayı ancak o kişinin cezalandırılabileceğine dikkat çekerek, aile fertlerinin ilgili yasa kapsamındaki zararlarının karşılanmasına karar verdi.

Mahkeme kararında şöyle denildi: "Yazgül Aslan'ın tazminat isteminin sırf davacının eşinin yola patlayıcı madde yerleştirirken mayın patlaması sonucu öldüğü gerekçesiyle reddedilmesi hukuka uygun değildir. Davacının uzun yıllar kullanılmadığı için yıkılan evinde de keşif yapılarak tüm mevcut zararın büyük titizlikle karşılanması gerekirken, 'eşinin terör örgütü mensubu' diye başvurusunun reddedilmesi hukuka uygun olmadığından dava konusu işlemin iptaline oy çokluğuyla karar verilmiştir."

PKK ile çatışmaların yaşandığı dönem köyleri boşaltılanlar için 2004 yılından çıkartılan kanun kapsamında 11 ilde 100 komisyon oluşturuldu. Bu komisyonlara 360 bin başvuru yapıldı. Komisyonlar 237 bin başvuruyu sonuçlandırırken; devletin 2 milyar TL ödemesine karar verdi. Bugüne kadar 1 milyar 465 milyon TL tazminat ödendi.

AKnews

Foto: Arşiv, İran Kürdistan'ında yakılan bir köy.

Diğer Haberler