Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Polis Diyarbakır’da silah kullandı, 20 gözaltı

Polis Diyarbakır'da silah kullandı, 20 gözaltı

14 Kasım 2012 Çarşamba 09:08
Kentin birçok semtinde tencere kapakları ve tavalarla sokağa çıkan halka tazyikli su, gaz bombaları ile saldıran polisin, yer yer silah kullandığı gözlendi.

Türkiye cezaevlerinde 12 Eylül’den yana süren açlık grevlerine siyasi iktidarın yaklaşımını protesto ederek sokağa çıkan halka tazyikli su, gaz bombaları ile saldıran polis, yer yer silah kullandı. Çıkan çatışmada yaklaşık 20 kişi darp edilerek gözaltına alındı.

Türkiye cezaevlerinde PKK ve PAJK’lı tutsaklar öncülüğünde başlatılan ve 63’üncü günü geride bırakan süresiz dönüşümsüz açlık grevlerine karşı hükümetin duyarsızlığını protesto eden ve ‘talepleri taleplerimizdir’ diyen Diyarbakır halkı 19.00-20.00 saatleri arasında ışıkları karartarak tencere tavaya vurdukları eylemlerini bu akşam da gerçekleştirdi.

Kentin birçok semtinde tencere kapakları ve tavalarla sokağa çıkan halka tazyikli su, gaz bombaları ile saldıran polisin, yer yer silah kullandığı gözlendi.

Aralarında BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt, Yenişehir Belediye Başkanı Selim Kurbanoğlu, sanatçı İlkay Akkaya'nın da bulunduğu çok sayıda aydın ve sanatçı ile yüzlerce kişi, Sanat Sokağı'nda bir araya geldi.

"Özgür yaşamın adı: Direnmektir yaşamaktır. Açlık grevinin 63. günü saniyeler ölüme dönmeden sesini yükselt" yazılı siyah pankart açarak sık sık “Biji berxwedana zindanan”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganları atarak yürüyüşe geçen kitleye barikat kuran polis uyarıda bulunmadan hedef gözeterek gaz bombası ile saldırdı. Polisin yoğun gaz kullandığı saldırıya rağmen kitle, yürüyüşe devam etti.

Ofis’e çıkan tüm ara sokakları, AZC Plaza önünü ve DTK binasını abluka altına alan polis, sokaklarda gösterici avına çıktı. Yaklaşık 20 kişiyi darp ederek gözaltına alan polis Ofis Emniyet çevresinde ise bir genci coplarla darp ederek gözaltına aldığı öğrenildi.

Bağlar, Göçmenler Caddesi, Koşuyolu Caddesi, Gevran Caddesi, Huzurevi ve Kuruçeşme gibi birçok noktada polisin tazyikli su, gaz bombaları ile saldırısına taşlar ve havai fişeklerle karşılık verdi. Gençler, Koşuyolu Caddesi üzerinde barikat kurup ateş yakarak yolu trafiğe kapattı. Çatışmalar bazı sokaklarda sürüyor.  ANF

Diğer Haberler