Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Polisin görevi adam öldürmek mi?’

‘Polisin görevi adam öldürmek mi?’

25 Ocak 2013 Cuma 19:08
Mazlum-Der: Polis, 2013 yılında 128 kişinin ölümüne neden oldu.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı av. Cihan Ülsen, Polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklik ile polisin silah kullanma yetkisinin genişletildiğini ifade ederek, “Dolayısıyla keyfi silah kullanımını artırarak, 2013 yılı itibariyle 28’i gözaltında olmak üzere 128 kişinin ölümüne neden olmuştur” dedi.

Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi, Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklik ile polisin silah kullanma yetkisinin genişletilmesi nedeniyle 128 kişinin öldüğünü açıkladı.

Şube binasında düzenlenen basın toplantısında açıklamayı yapan Mazlum-Der Diyarbakır Şubesi Başkan Yardımcısı av. Cihan Ülsen, Polisin silah kullanma yetkisini düzenleyen Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu’nun 2007 yılında içeriğinde yapılan değişiklik ile polisin silah kullanma yetkisinin genişletildiğini ifade ederek, “Dolayısıyla keyfi silah kullanımını artırarak, 2013 yılı itibariyle 28’i gözaltında olmak üzere 128 kişinin ölümüne neden olmuştur” dedi.

Adam öldürmek görevleri arasında mı?

Ülsen, Yetkililerini PVSK’dan alarak adam öldüren polis memurlarının, sorumlu tutuldukları cinayetlere ilişkin savunmalarında ‘görevimi yaptım’ diyerek, bu cinayetleri adam öldürmenin görevleri arasında olduğu’ algısıyla işlediklerini adeta itiraf ettiklerini söyledi.

Her ikisi de mağdur oluyor

PVSK’nın, hem polis memurlarının silah kullanma yetkisini genişleterek vatandaşların yaşam hakkını ihlal ve mağdur ailelerini perişan ettiğini, hem de polisin katil olmasını mümkün kılarak polisi ve ailesini mağdur ettiğini vurgulayan Ülsen, “Bu ülkede, bireylerin, kendi can emniyetini korumakla yükümlü memurlar tarafından sıradan gerekçelerle öldürülmüş olması kabul edilemez bir durumdur. Kanunlar bireyin güvenliğini esas alarak yapılmalıdır. Ancak 128 kişinin, güvenliklerini sağlamakla sorumlu olduğu devletin memurları tarafından öldürülmüş olmaları, bu kanunu değiştirenlerin meseleleri güvenlik odaklı çözme yoluna gittiklerini göstermektedir. Oysaki toplumsal huzuru sağlamanın yolu, silah kullanma yetkisine sahip memurları aşırı yetkilendirmek değil, toplumsal adaleti sağlamaktır. Sonuç itibariyle PVSK güvenliği sağlamak bir yana, tüm vatandaşların can güvenliğini tehdit eder durumdadır” diye konuştu.

PVSK’nın 16. maddesi yeniden düzenlensin

Ülsen, Mazlum-Der ve Baran Tursun Vakfı olarak, PVSK 16. maddesinin, bireyin kutsal yaşam hakkını, özgürlük ve güvenliği esas alacak biçimde değiştirilmesini, bu doğrultuda PVSK’nın uluslar arası standartlara uygun olarak yeniden düzenlenmesini talep ettiklerini sözlerine ekledi.(Sait Bayram-Özgürhaber)

Diğer Haberler