Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Polisin kullandığı biber gazı kaliteliymiş!

Polisin kullandığı biber gazı kaliteliymiş!

15 Ağustos 2012 Çarşamba 12:53
İçişleri Bakanı Şahin, polislerin eylemlerde kullandığı gazı savunmak için ilginç bir açıklama yaptı.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, göz yaşartıcı OC gazının tamamen doğal olup insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığını anlatırken, "CS gazı ise üretici firma tarafından 'Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına' dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır. Ülkemizde, gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır" dedi.

Hürriyet'in haberine göre CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Kesimoğlu'nun gaz kullanımı ile ilgili soru önergesini cevaplayan Şahin şu ifadeleri kullandı:

MODERN ÜLKEDEKİ GİBİ

"Kanunlar doğrultusunda, göz yaşartıcı gaz silahları ve mühimmatı, bütün modern ülke güvenlik teşkilatlarında olduğu gibi Teşkilatımızda da gerek kanuna aykırı olarak düzenlenen, gerekse sonradan kanuna aykırı hale dönüşen toplantı ve gösteri yürüyüşleri, özel maharet gerektiren operasyonlar ile benzeri eylemlerde toplulukları dağıtmaya zorlamak, belirli istikametlere yönlendirmek, güvenlik güçlerine karşı yapılan direnişi kırmak ve saldırganları etkisiz hale getirmek gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

TAMAMEN DOĞAL BİR BİTKİ

"Göz yaşartıcı OC gazı tamamen doğal bitki olup, insan sağlığı üzerinde kalıcı hiçbir etkisi olmadığına dair İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından verilmiş rapor mevcuttur. CS gazı ise üretici firma tarafından 'Uygun eğitim almış personel tarafından kullanıldığında insan sağlığına zararlı olmadığına' dair verilen kalite güvenlik belgesiyle kullanılmaktadır. Bu çerçevede kayıtlarımıza göre ülkemizde, Emniyet Teşkilatı tarafından kullanılmakta olan gaz mühimmatlarından kaynaklanan bir ölüm vakası yaşanmamıştır."

Kesimoğlu, önergesinde Mayıs 2012'de Yalova'da arkadaşlarının kavgasını ayırmaya çalışan Çayan Birben'in, astım hastası olduğunu söylemesine rağmen polisin yüzüne biber gazı sıktığını ve öldüğünü de iddia etti. Bakan Şahin, Yalova Valiliği'nden aldığı yazıyla iddiayı şöyle cevapladı:

GAZDAN SONRA SIKMA DEDİ

"Halen Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nda işlem gören kasten yaralama olayının taraflarından alınan ifadelerinde ve polis tutanaklarının incelenmesi sonucunda Birben isimli şahsın biber gazı kullanıldıktan sonra 'Sıkmayın astımım var' dediği tespit edilmiştir. Olayla ilgili İçişleri Bakanlığı'ndan konunun araştırılması yönünde müfettiş görevlendirilmesi talep edilmiş, görevlendirilen Polis Başmüfettişleri olaya müdahale eden polislerle ilgili idari yönden gerekli soruşturmaya başlamışlardır. Ayrıca Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli yönden tahkikat başlatılmış ve her 2 tahkikat da devam etmektedir."

Diğer Haberler