Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Pozantı mağduru 3 çocuğa rekor ceza talebi

Pozantı mağduru 3 çocuğa rekor ceza talebi

02 Aralık 2012 Pazar 22:24
Tecavüz ve insanlık dışı uygulamalarla gündeme gelen Pozantı Cezaevi mağduru olan çocuklar hakkında 130 yıl hapis istemi ile Mersin 2. Çocuk Mahkemesi 'nde dava açıldı.

27 Kasım’da görülen karar duruşmasında çocuklar duruşmaya katılmazken avukatları Eyüp Sabri Öncel katıldı. Mahkeme tutuksuz yargılanan S.E’ye 2011’deki eylemlerle ilgili olarak “Örgüt üyeliği”,”Örgüt propagandası”, “Kamu malına zarar verme”, “Polise direnme”, “Gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet etme” ve “Tehlikeli madde bulundurma” suçlarından 20 yıl hapis ve 85 bin TL para cezası verdi. 

Yargılanan S.D. isimli çocuğa 16 yıl hapis ve 65 bin TL para cezası, H.A. isimli çocuğa ise 15 yıl hapis cezası 65 binde para cezası verildi. Ayrıca ceza alan çocuklara mahkeme masraflarının da onlardan tahsil edilmesine karar verdi.

Çocukların avukatı Eyüp Sabri Öncel, bunların “rekor cezalar” olduğunu belirterek, “Çocuklara bu kadar ceza verilmesi kabul edilemez. Verilen cezalar çocuk hakları sözleşmelerine ve AİHM’ye aykırı. Cezalara itiraz edeceğiz ve temyiz edeceğiz” dedi. 

Özellikle Mersin’de çocuklara çok cezalar verildiğine işaret eden Öncel, en çok ceza alan çocuğun Mersin’de olduğunu kaydetti. 

POZANTIDA NE OLMUŞTU

Adana'nın Pozantı ilçesindeki M tipi cezaevinde çocukların cinsel şiddetle karşı karşıya  ve siyasi nedenlerle cezaevine giren çocukların, adli mahkumlarla aynı koğuşa konulduğu ve cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkmıştı. 

"Bayrağı öpmediğimizde dövüyorlardı"

Ş.A. (17) isimli çocuk ise, mahallelerinde bir sokak eyleminin olduğunu ve polislerce o gün yakalandığını belirterek, polis tarafından darp edildiğini iddia etti. Kendisine ajanlık yapması yönünde dayatmaların yapıldığını öne süren Ş.A., "Niçin? Niye? Kimin ismini istiyorlar anlamadım" dedi. Daha sonra tutuklanarak Pozantı Cezaevi'ne gönderildiğini kaydeden Ş.A., "Orada çok kötü şeyler yaşadım. Adliler, boğazımıza ip takıp sıkıyorlardı. Bizi dövüyorlardı. Terörist olduğumu söyleyip öpmemiz için yüzümüze bayrak uzatıyorlardı. Öpmek istemediğinde ise yine dövüyorlardı" iddialarında bulundu.

Koğuşta sabah 5-6 gibi erken saatlerinde uyandırılarak temizlik yapmak zorunda bırakıldıklarını belirten Ş.A., yaşadıklarının etkisinden halen kurtulamadığını ifade etti. Serbest bırakıldıktan sonra da birçok arkadaşının normal yaşamlarına dönemediğini belirten Ş.A., "Arkadaşlarımız bize katılmaya utanıyorlar. Çünkü yaşadıklarını unutamıyorlar" dedi.

Cezaevi idaresine defalarca söz konusu uygulamalara ilişkin bilgi verdiklerini, ancak cezaevi idaresinin sessizliğini koruduğunu vurgulayan Ş.A., Pozantı Cezaevi'nde iki ay kaldığını ve bir ay önce tahliye edildiğini söyledi. Ş.A., "Koğuşlarımızı değiştirmeleri yönünde taleplerimiz oluyor ama, taleplerimiz cevapsız bırakılıyordu" dedi.

Pozantı'da kendilerini en fazla zorlayan sorunun cinsel istismar olduğunu belirten A.K., daha bir çok sorunla boğuştuklarını ifade etti. "Adli suçlular geceleri arkadaşlarımızı zorla yataklarına çağırıyorlardı. Gözümüzün önünde arkadaşlarımızın kafasını kırıyorlardı. Ama cezaevi idaresi her zaman konuyu örtbas etmeye çalıştı" diye konuştu.(Ajanslar)

Diğer Haberler