Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Putin Türkiye’de: Suriye konusunda anlaşma yok

Putin Türkiye'de: Suriye konusunda anlaşma yok

04 Aralık 2012 Salı 06:28
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeye Suriye krizi damgasını vurdu.

Rusya ile Türkiye, Suriye konusunda anlaşma sağlayamadı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılan görüşmeye Suriye krizi damgasını vurdu.

Putin, Suriye'deki durumun ciddiyeti konusunda Türkiye ile aynı görüşleri paylaştıklarını, ancak bu krizin aşılması için yapılması gerekenler ile ilgili olarak iki ülke arasında görüş birliği bulunmadığını söyledi.

Vladimir Putin, "Henüz Suriye sorununa hangi yöntemle çözüm bulunacağı konusunda ortak bir yaklaşım sağlayamadık" dedi.

Rusya Devlet Başkanı bununla birlikte, iki ülke dışişleri bakanlarını tekrar görüşmeleri için görevlendirdiklerini ve bugünkü toplantılarda ortaya bazı yeni fikirler atıldığını bildirdi. Ancak bu fikirler hakkında bilgi vermedi.

Bir süredir sağlık durumuyla ilgili spekülasyonlara konu olan Vladimir Putin Ekim ayından bu yana ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yaptı.

Putin İstanbul'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la biraraya geldi.

Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Rusya Devlet Başkanı, her iki ülkenin de Suriye'deki insani krizi sona erdirmek gerektiği konusunda görüş birliği içinde olduklarını bildirdi.

Vladimir Putin, ancak bunun yöntemi konusunda ortak bir yaklaşım benimseyemediklerini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da "Suriye halkının özgür iradesinin hakim kılınması, komşumuz Suriye'de barış ve istikrarın yeniden tesis edilmesi hem ülkemiz hem bölge hem de uluslararası toplum için hayati bir öneme sahiptir. Yaptığımız görüşmede bütün bunların Rus dostlarımızla ortak temennimiz olduğunu bir kez daha teyit etmiş olduk" diye konuştu.

Ajansların haberlerine göre, Türkiye'nin NATO'dan istediği Patriot füzeleri konusunda da taraflar arasındaki görüş ayrılıkları giderilemedi.

Putin temasları ardından bir kez daha, Türkiye'nin Suriye sınırı yakınlarına Patriot füzeleri konuşlandırılmasının bölgede gerilimini arttıracağını kaydetti. 

PUTİN'İN AÇIKLAMALARI

Büyük konu enerji işbirliğidir. Zor aylarda biz her zaman partnerlerimize destek ve umut veriyoruz. Türkiye'de ilk nükleer santral kurulmasını vurgulamak istiyorum. Yatırım hacmi gerçekten çok ciddi. 20 milyar dolar. Biz tümüyle bu yatırımı finanse edeceğiz. Bu yatırımın %25'i Türkiye'de yeni iş yerlerinin açlmasına yöneliktir. Karşılıklı ödemelerde milli dövizlerin kullanılması söz konusudur.

Toplantı çerçevesinde insani konulara değenilmiştir. Atom projesini de konuştuk. Artık şuna dikkat çekmek istiyorum: 100'den fazla Türk öğrenci atom konusunda Rusya'da eğitim görmekte. Bu da planlara göre gerçekleştiriliyor. Türkiye'de yeni alanlar kurulacaktır.

Türkiye'yi 3.5 milyon vatandaşımız ziyaret etmektedir. Bu da vatandaşlarımızın sizin ülkeye olan güveninin göstergesidir.

Bu anlaşma laik şirketlerin kurulmasını sağlayacaktır. Görüşmeler çerçevesinde uluslararası konuları ele aldık. Gazze, Suriye, Orta Doğu'yu ele aldık. Sonuç olarak Başbakan ile yapıcı görüşmeleri için teşekkür ediyorum.

Biz yeni toplantı için 2013 yılına anlaştık.

Putin'in açıklamasından sonra dört gazeteci ikiliye sorular yöneltti. İşte o sorular:

SORU 1- Suriye'deki durumun insani durumunu yorumlayabilir misiniz? İnsani açıdan Suriye'nin durumunu ele aldınız mı?

PUTİN: Evet biz bu sorunu insani ve diğer açılardan görüşmüştük. Suriye'de olup bitenler ile pozisyonumuz birbirine benziyor. Suriye'nin geleceğini hangi metotlarla oluşturabiliriz. Bu konuda bazı farklılıklarımız mevcut.

Erdoğan'la görüşmemizde yeni fikirler sunuldu. Biz bu fikirler üzerinde çalışacağız. Bir ülkenin topraklarına ateş açılıyorsa bunu unutmak olmaz. Türk dostlarımızla gerekli danışmalarda bulunacağız.

SORU 2- İki lidere bir soru sormak istiyorum. Türkiye'de ilk nükleer santral projesi artık dönüşemez bir hale geldi. Bu projeyi nasıl görüyorsunuz? Türkiye ilerde enerji kabına dönüştürülecektir. Bunu görüyoruz. Bu konuda öncelikler var mı? Projelerde neye ilk önem veriliyor?

PUTİN: Bütün çalışmalar plana göre yapılıyor. Biz Türk partnerlerimizin Rusları anlayacağını düşünüyoruz. Yatırım hacmi 20 milyar dolar olacaktır. Bu proje için herhangi bir sorun görmüyorum şimdilik. Türk tarafı da bu projenin gerçekleştirilmesine ilgi duyuyor.

Türkiye evet enerji kabına dönüştürülecektir. Ama bizim için öncelik sevkiyatların bizim pazarlarımıza indirilmesi, güzergahların çeşitlendirilmesidir.

Mavi Akım projesini geliştirebiliriz.

SORU 3- Suriye'de kaos devam ediyor. Binlerce masum insan öldürülüyor. Rusya, Birleşmiş Milletler'in Suriye ile ilgili aldığı kararlara neden hayır oyu veriyorsunuz. Türkiye'nin güvenliği için sınıra yerleştirmek istediği patriotlara karşı çıkıyorsunuz. Esad'ın elindeki silahları kullanmama garantisi veriyor musunuz?

PUTİN: Şaka mı yapıyorsunuz? Suriye'nin nükleer silahı mı var. Suriye'nin nükleer silahı yok. Nükleer silahın üretimine yakın bile değil.Patriot sistemine gelince, bu dünyada kabul gören bir sistem değil. Bu bitmiş bir sistem. Biz Türkiye'nin kaygılarını anlıyoruz. Ancak bu durumda, durumun kışkırtılması yanlıştır.

Rusya'nın tutumuna gelince... Biz, Suriye'de rejimin avukatı değiliz, onu korumuyoruz. . Bizi kaygılandıran, Suriye'nin geleceğidir. Yakın geçmişte yapılan hataların tekrarlanmasını istemiyoruz.

Libya'daki militanları bazı rejimler destekledi ve sonuçta bu da ABD Büyükelçisi'nin ölümüyle sonuçlandı. Önce atılacak adımların sonuçları düşünülmeli. Bu konuyu ele aldık, görüştük. Yeni fikirler ortaya atıldı. Bunlar üzerinde çalışılması lazım. Bu sorunun çözümüne yönelik birlikte çalışmamızı sürdürmemiz lazım.

SORU 4- Rusya'dan petrol tedariki anlamında Türkiye'ye destek gelecek mi? Putin'e, uluslararası kamuoyunda çok yankı getirdi bu görüşme. 'Rusya'nın güven tazeleme ziyareti' olarak yorumlanıyor. Nasıl yorumluyorsunuz bu benzetmeyi? Siz Suriye'den Türkiye'ye bir saldırı gelmeyeceğinin garantisini verebilir misiniz?

PUTİN: Biz durumda garanti verecek durumda değiliz. Suriye'nin saldırıda bulunacağını sanmıyorum. Burda bir uzman olmak gerekmiyor. Suriye sınır bir ülkeye saldırıda bulunmak durumunda değil şuan için.

ERDOĞAN: Rusya doğalgaz ithalatı yaptığımız 2. ülkedir. Bu ürün stratejik bir üründür. Biz bunu alırız. Takas konusunda da takas yapacağımız ürünü konuşuruz. Başka ülkeler bunu yaparken biz neden yapmayalım. Türkiye de kendi çıkarlarını düşünecektir. İlginize teşekkürler.

BBC, haberler.com

Diğer Haberler