Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Rahmet ve Bereket Mevsimi

Rahmet ve Bereket Mevsimi

24 Mayıs 2012 Perşembe 14:16
Molla Abdurrahim Timurtaş Hoca, üç ayların ve bu ayların içinde barındırdığı kandillerin hikmetlerini anlatı.

Mübarek üç ayların başlamasıyla rahmet mevsimine giriş yaptığımız şu günlerde üç aylar başta olmak üzere bu ayların içerisinde bulundurduğu Regaip, Beraat, Miraç ve bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi gibi mübarek geceleri nasıl ihya etmemiz gerektiğini ve konuyla ilgili merak edilen soruları Molla Abdurrahim Timurtaş Hoca ile konuştuk. İşte ayrıntılar.

"Ya Rabbi, Recep ve Şaban'ı Hakkımızda Hayırlı Kıl Ve Bizleri Ramazan'a Ulaştır"
"Ya Rabbi, Recep ve Şaban ayını hakkımızda hayırlı ve bereketli kıl ve bizleri hayır ve güzel bir hayatla Ramazan'a ulaştır." Hadisi şerifini hatırlatarak sözlerine başlayan Abdurrahim Timurtaş Hoca, "Demek ki, bu aylarda çok büyük güzellikler saklıdır ki Peygamber (as) bunun için bu duayı yapmıştır. Günümüz tabiriyle bu üç aylar kampanya aylarıdır. Misalen Normal zamanlarda 50 lira olan bir malzeme Nasıl ki bu Recep ayında yüzde elli indirimle 25 liraya düşer ve Şaban ayında fiyatı yüzde seksen bir düşüşle 10 liraya düşer. Ve Ramazan ayında ise bedava verilirse insanlar bunu almak için birbiriyle yarışması gibi normal zamanlarda 10 kat sevabı olan bir ibadetimiz Recep ayında 100 sevap veriliyorsa Şaban ayında ise bu 200'e yükseliyor. Ramazan ayında ise binlerle ifade edilecek dereceye geliyorsa insanlar bunları almak için ellerinden geleni yapmalıdır" diyerek bu ayların ticaret ve kar ayları olduğunu belirtti.

"Bu Gece 83 Yıllık İnsan Ömrüne Denktir"
83 yıllık bir ömre denk olan Kadir gecesinin bu aylarda olduğunu hatırlatan Timurtaş Hoca, "Ramazan ayında öyle bir gece vardır ki, (Kadir gecesi) bu gece 83 yıl gibi bir zamana denktir. Bunun gibi mübarek aylar büyük kampanyalarla doludur. Nasıl ki, dünya hayatında bir kampanya olduğunda insanlar gece yarılarında sabaha kadar bekleyip bu malzemeyi alıyorsa ve ihtiyacı bir iken sırf kampanyadan yararlanmak adına 10 katını alıyorsa bizler de, Allah'ın (cc) bizler için başlattığı ve Allah resulünün bizim için müjdelediği bu kampanya mevsiminde faydalanmalıyız" diyerek bu mübarek zamanların önemine vurgu yaptı.

"Müslüman olarak her daim şahıs ve aile bazında ibadetlerimize önem vermeli ve güzel bir ahlak timsali olmalıyız" diyen Timirtaş hoca, sözlerini şu tespitlerle sürdürdü: "Bu güzel vakitlerde fert olarak ibadet ve zikirlerimizi daha fazla yapmalı aile bazında ise bu güzel fikirleri tavsiye etmeliyiz. Nasıl ki büyüklerimiz bu emaneti yaşayarak, yaşatarak bizlere ulaştırmış ise bizler de bu güzellikleri yeni nesle taşıma adına kendimizden başlayarak ibadetlerimize daha fazla sarılarak bunun devamını sağlayıp bu kampanya aylarını kaçırmamalıyız."

"Bu Kampanya İdrak Ettiğimiz Regaip Kandiliyle Başladı"
Bu aylardaki kampanyanın Regaip kandiliyle başlayıp kadir Gecesi ile son bulacağını anlatan Timurtaş Hoca, "Ayrıca bu aylara baktığımızda bu Recep ayının ilk perşembesi Regaip kandili var. Regaib'in manası Rağbet etme aşkla ve muhabbetle sarılmadır. Neye hayır ve hasenelere ilk hafta sanki bu kampanyanın açılışı misali gibidir. Yani hayırların kapısı bu gecede başlıyor ve kampanya bu gecede başlıyormuş gibi rağbet etmeliyiz" dedi.
Bu kampanya mevsimin bir birinden güzel avantajlarının olduğunu hatırlatan Abdurrahim Timurtaş, "İkincisi bu kampanyanın devamı olan Recep ayının 27. gecesinde bu kampanyanın ikinci versiyonu olan Miraç kandili var ki, Allah Resulünün en mağdur ve en sıkıntılı, en fazla merak ve en fazla zulüm gördüğü bir vakitte Allah (cc) kendisine bu zahmet ve zorluğun karşılığı olarak. Manevi bir gezintiye çıkarıp semanın kapılarının açılmasıyla kendisine bir gezinti sağlamıştır. Şaban ayında ise günahlardan kurtuluşumuzu sağlayacak olan beraat gecesi vardır" diye konuştu.

"Yine Bu Ayda Kur'an, Tevrat, İncil Ve Zebur da Nazil Olmuştur"
Ardından bu iki ayın müjde verdiği ve Resulullah'ın (sav), "Ümmetimin ayı" dediği ramazan ayının geleceğini aktaran Timurtaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Diğer aylarda bu kadar müjde var iken Ramazan ayında hangi hazineler var. Ona bakalım. Bu öyle bir aydır ki Allah Resulü'nün çokça düşkün olduğu ümmetinin ayıdır. Nasıl ki Allah resulü bir hadsi şeriflerinde "Recep Allah'ın ayıdır, Şaban benim ayımdır ve Ramazan Ümmetimin ayıdır." demiştir. Yine ramazan öyle bir aydır ki, Allah resulünün tabiriyle uyku bile bu ayda ibadet hükmündedir. Susmamız bile tesbih mahiyetindedir. Yeter ki, hayır olmayan şeyleri konuşmayalım. Dualara cevap verilmesi var ve amellere kat kat sevapla karşılık verilir. Hem de öyle bir aydır ki, içinde Kur'an nazil olmuştur. Müslümanların yaşam şekli ve rehberi anayasası olan Kur'an nazil olmuştur. Yine bu ayda Tevrat, İncil ve Zebur da nazil olmuştur yani vahiy iklimi ve semavi kitapların iniş ayıdır ramazan ayı."

"Bu Kampanyaları Kaçırmayalım Ki İleride Üzülmeyelim"
Son olarak şu tavsiyelerde bulunan bölgenin kanaat önderlerinden Molla Abdurrahim Timurtaş Hoca, şu tavsiyelerde bulundu: "Tabi nasıl ki, insan büyük ve karlı bir kampanyayı kaçırdığında üzülüyorsa bizler de, bu ayların başlangıcındayken bunlardan en güzel bir şekilde faydalanalım ki, yarın üzülmeyelim."

İLKHA

Diğer Haberler