Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ramallah Belediye Başkanı Diyarbakır’a Geldi

Ramallah Belediye Başkanı Diyarbakır'a Geldi

17 Mart 2012 Cumartesi 19:33
Sur Belediyesi ile kardeş belediye protokolü imzalamak üzere Diyarbakır’da bulunan Filistin Ramallah Büyükşehir Belediyesi Başkanı Janet Michael, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’i ziyaret etti.

Baydemir, Diyarbakır Newrozu’na katılmak ve Sur Belediyesi ile kardeş belediyecilik protokolü imzalama üzere kente gelen Ramallah Büyükşehir Belediyesi Başkanı Janet Michael’i ağırladı. Beraberinde Meclis Üyeleri Ghatts Bosheh ve Kamel Jbeil’in bulunduğu heyete Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş eşlik etti. Diyarbakır’da görmüş olduğu ilgiden dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Michael, Kürt siyasetini de yakından takip etme şansına sahip olduğunu söyledi. Tüm mazlum halkların Newroz Bayramını kutlayan Michael, Sur Belediyesi ile birlikte çalışma yürütmek istediklerini söyledi. İki belediyenin kardeş olmasını çok önemsediklerini belirten Michale, bu birlikteliğin tüm Ortadoğu’ya örnek olacağını bildirdi. Sadece belediye çalışmalarında değil yaşamın her alanında birlikte çalışmak istediklerini ifade eden Michael, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ile Baydemir’i Ramallah’a davet etti.

KARDEŞLİK KÖPRÜSÜ KURACAĞIZ

Baydemir de, 8 bin yıllık tarihi geçmişe sahip, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış Diyarbakır’da kendilerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyet dile getirdi. Diyarbakır’ın biraz Kudüs, biraz, Şam, biraz Tahran, biraz Bağdat havası olduğunu söyleyen Baydemir, pek çok etnik kimliğe ve farklı inançlara ev sahipliği yapan kentte tüm inançların ve kültürlerin yaşaması için çaba sarf ettiklerini ifade etti. Baydemir, farklılıkları içerisinde barındırdığı için bu yönüyle Diyarbakır halkının Filistin halkıyla benzer özellikler taşıdığını söyledi.

“Bugün benim için tarihi bir gündür” diyen Baydemir, “Bu birlik ve kardeşliğimiz Filistin halkıyla yeni bir tarih sayfası açacağını umut ediyorum” dedi. Filistin ve Diyarbakır halkının kardeşliğin köprüsünün temelini atacaklarını belirten Baydemir, “Umarım bu köprü tüm Ortadoğu halkları için barışın köprüsü olur” diye konuştu.

Her coğrafyanın kendine has bir özelliği, kültürü olduğunu ifade eden Baydemir, 4 gün kaldığı Filistin’den çok etkilendiğini belirterek “Yaşadığım müddetçe ben Filistin topraklarını unutmayacağım. O topraklarda yaşayan tüm halklar için özgürlük ve barış dileklerimi yineliyorum. Barışa, özgürlüğe ve birliğe olan inancımı koruyorum” dedi.

Demirbaş da Ramallah Büyükşehir Belediyesi ile 19 Mart günü saat 15:00’te Greenpark Otel’de imzalayacakları protokolle kardeş belediye olacaklarını söyledi.

Baydemir, Michael’e Matrakçı Nasuh’un çizmiş olduğu Diyarbakır minyatürünün bulunduğu bir tablo hediye etti.

HABER DİYARBAKIR

Diğer Haberler