Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Raylı Sistem Sabiha Gökçen’e Kadar Gidecek

Raylı Sistem Sabiha Gökçen'e Kadar Gidecek

14 Aralık 2012 Cuma 08:11
Sancaktepe Kapalı Yüzme Havuzu, Kadın Sağlık ve Beceri Eğitim Merkezi ile Mimar Sinan Bulvarı Cadde düzenlemesinin temel atma töreni İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Törende konuşan Kadir Topbaş, toplam maliyeti 30 milyon TL olan Sancaktepe Kapalı Yüzme Havuzu, Kadın Sağlık ve Beceri Eğitim Merkezi ile Mimar Sinan Bulvarı Cadde Düzenlemesi'nin ilçeye hayırlı olmasını dileyerek, projelerin 2013 yılında tamamlanacağını söyledi.

Hatlar Yer Altına Alınacak
Sancaktepe nüfusunun yoğunluğunu barındıran Mimar Sinan Bulvarı'ndaki düzenlemeyle hem trafik sorununun çözüleceğini, hem de bölgenin kısa zamanda Anadolu yakasının cazibe merkezlerinden biri haline geleceğini ifade eden Topbaş, "Toplam 46 bin metrekarelik bir alanı düzenleyerek burayı ticaret, kültür ve turizm alanına dönüştüreceğiz. 2 bin 600 metre uzunluğundaki bulvara modern bir görünüm kazandıracağız. Atıksuyu ve yağmursuyu kolektörleri inşa edeceğiz Ayrıca bu caddeyi engellilere ulaşır hale getireceğiz. Elektrik hatlarını yer altına alacağız. Sadece bu işin bize maliyeti 20 milyon TL" diye konuştu.

Kadın Sağlık ve Beceri Eğitim Merkezinin ise kadınlara ve engellilere yönelik bir hizmet olduğunu dile getiren Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sağlığı ve eğitimi bir araya topladığımız bir merkez. 4 bin metrekarelik bu alan ilçenin kalbi olacak. 4 katlı bu binanın zemin katını Engelliler Merkezi'ne ayırdık. Bodrum katlarında ise otopark, Kadın ve Aile Sağlığı Merkezi bulunacak. Yine bu binada bir halk üniversitesine dönüşen İSMEK bulunacak. Her katı ilçeye ayrı bir hizmet sunacak. Bu merkezin toplam maliyeti ise 4 milyon TL."

Metro Sabiha Gökçen'e Kadar Gidecek
Sadece Sancaktepe'ye bugüne kadar 500 milyon TL yatırım yaptıklarınısöyleyen Topbaş, "Temelini attığımız Üsküdar-Sancaktepe Metrosu'nun çalışmaları da hızla devam ediyor. Tamamlandığında Üsküdar'la Sancaktepe arası 24 dakikaya inecek. Marmaray da tamamlandığında Sancaktepe'den Yenikapı 36 dakika, Taksim 44 dakika, Hacıosman 68 dakika, Atatürk Havalimanı 68 dakika olacak. Birkaç yıl önce biri bunu söylese, inanır mıydınız? Bu yatırımlar bu kadarla sınırlı kalmayacak. Hızlanarak ve artarak devam edecek. Üsküdar-Sancaktepe Metrosu'nu da inşallah Sabiha Gökçen Havalimanı'na kadar uzatacağız" dedi.

(Erkam Yavuz-İLKHA)

Diğer Haberler