Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Refrandumu Boykot” Çağrısı

"Refrandumu Boykot" Çağrısı

14 Ağustos 2010 Cumartesi 10:45
Diyarbakır'da bir araya gelen bir grup aydın ve yazar 12 Eylül günü yapılacak olan referandumu boykot etme çağrısında bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda bir grup aydın referandumda 'evet' diyeceklerini açıklarken dün de de bir araya gelen bazı Kürt aydın ve yazar referandumu boykot edeceklerini açıkladılar.

Cigerxwin Kültür ve Sanat Evi'nde bir araya gelen Kürt aydın ve yazarlar adına Ferhat Densiz Kürtçe, Özkan Küçük ise Türkçe açıklama yaptı.

Küçük, eşitlikçi, özgürlükçü, yeni bir anayasa için referandumu boykot edeceklerini belirterek, "12 Eylül askeri darbesinin eseri olan 1982 Anayasa'sı üzerinde yapılan onlarca değişiklik, demokratikleşme yönünde köklü bir iyileşime dönüşmemiş, söz konusu anayasanın toplumsal meşruiyet kazanmasına yetmemiştir.

Toplumsal beklentilerin ortaya çıkarttığı tüm imkanlara rağmen bu yönde bir anayasa hazırlama fırsatı değerlendirilmemiş, atılan sembolik adımlardan geri dönülmüştür. Mevcut Anayasa'nın yama tutmadığı bizzat iktidar partisi mensuplarınca defalarca dile getirilmiş olmasına rağmen benzer bir uygulama yeniden hayata geçirilmiştir.

Mevcut Anayasa'nın halkoyu ile meşrulaşması yanında yeni anayasa beklentilerini öteleme işlevi görecek bu girişimi doğru bulmuyoruz. Statükonun yeni makyajlarla bir kez daha kendisini üretmesine oy vererek alet olmak istemiyoruz. Ölümle sıtma arasında bir tercihe boyun eğmiyoruz.

Türkiye'nin temel çelişki ve çatışmasını oluşturan Kürt sorununa anayasal bir çözüm getirme kaygısı taşımayanların iyi niyetle bu anayasa oylamasını gündeme getirdiklerine de inanmıyoruz.

Bu nedenle 'evet' veya 'hayır' gibi dar seçeneklerle yukarıda sıraladığımız çözümleri içermediğini biliyor ve eşitlikçi, özgürlükçü, yeni bir anayasa hazırlanması için bu oyunda yer almayacağımızı, referandumu boykot edeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz" dedi.

BDP Milletvekili Akın Birdal ise, "Türkiye 12 Eylül'de bir yol ayrımına gelmiştir. Hükümet açılım demiştir ama dönüp bakalım bugüne kadar ne getirmiştir. Bugün Anayasa'ya bakalım bu yasa bana bunu getiriyor desinler biz de hak verelim.

Savaşın hukukunu bile taşıyamayan bir iktidar 13 Eylül'de nasıl yeni bir anayasa getirebilir. Yerel ve genel seçimlerde dolu olan sandıklar 12 Eylül'de boş olacaktır" diye konuştu.

Diğer Haberler