Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Risale-i Nur Şakirtlerinden Molla Sabri Alkış Vefat Etti

Risale-i Nur Şakirtlerinden Molla Sabri Alkış Vefat Etti

18 Mart 2012 Pazar 10:47
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde yaşayan bölgenin tanınmış alimlerinden ve Risale-i Nur şakirtlerinden Molla Sabri Alkış hoca vefat etti.

ŞANLIURFA - Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ikamet eden, bölgenin tanınmış alimlerinden Molla Sabri Alkış, dün akşam saatlerinde hakkın rahmetine kavuştu.

Ceylanpınar'ın ve bölgenin kanaat önderlerinden molla Sabri Alkış hocanın oğlu Said Alkış, babasını şöyle anlattı: "Babam; 12 yaşında Suriye'ye ilim için gitmiş yaklaşık 15 yıl boyunca Suriye'de ilim tahsil etikten sonra Türkiye'ye dönerek Ceylanpınar Yeni Camii'nde fahri imamlık yapmıştı. 1960'ta Risale-i nurla tanışmış Risale-i Nuru okuduğu için 3 defa cezaevine girmişti ama yinede Risale-İ Nuru okumaya devam ediyordu. Vefat edene kadar dahi sürekli risaleden veciziler söyleyerek bizlere hakikati anlatıyordu. Babam Ceylanpınar'da 4 camii inşa etti, bir camiye kendi ismini verdi. Gününü sürekli camide geçirir öğrenciler yetiştirirdi. Ömrünü İslami anlatmakla ve medreselerde talebe yetiştirmekle geçirirdi. İslam ümmetinde daima vahdet istiyor Müslümanların bir ve beraber olmasını istiyordu sürekli böyle dualarda bulunuyordu. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden Risale-i Nur talebeleri onun ziyarete gelirdi. Babam 2 ay önce kaza geçirdi ayağı kırılmıştı yatakta dahi bizlere sürekli güzel öğütlerde bulunuyordu."

Said Aktaş, vasiyeti üzerine babasının Yüksetepe köyünde defnedileceğini söyledi.

(Mustafa Kaynak - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları