Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Roboski 90 Gündür Adalet Bekliyor!

Roboski 90 Gündür Adalet Bekliyor!

26 Mart 2012 Pazartesi 15:55
Roboski'ye Adalet Platformu, "Sınırlara inat adalet" kampanyasının son mektubu olan 34. mektubu basın ve kamuoyuyla paylaştıktan sonra posta yoluyla Bakanlıklara, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığına gönderdi. Roboski katliamının üzerinden 90 gün geçtiğine di

DİYARBAKIR - Roboski'ye Adalet Platformu, 20 Şubatta başlattığı mektup eylemi kapsamında Diyarbakır Büyük Postane Önünde saat: 12.30'da basın açıklaması düzenledi. Yapılan basın açıklamasının ardından Salih Encü'nün hikâyesi okunarak Bakanlıklar, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına posta yoluyla gönderildi.

Henüz Somut Bir Adım Atılmış Değil
Açıklamayı platform adına MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Av. Selahattin Çoban okudu. Devletin 28 Aralık 2011 yılında Türkiye vatandaşlarını 'sınır ötesi bir operasyonla' bombalayarak katletmesinin üzerinden 90 gün geçtiğini belirten Çoban, Platformu olarak 20 Şubat'tan bu güne kadar geçen sürede katledilen insanların yaşam öykülerini, adaleti sağlamakla görevli olanlara hatırlatmaya çalıştıklarını söyledi.

Çoban, Kaymakamına yönelik saldırının hesabını sormakta ve cezalandırmaya çalışmakta pek seri davranan devletin 19'u çocuk, 34 sivil insanı öldürme emrini verenler ve öldürenler hakkında, bölgedeki bir albayın görev yerini değiştirmenin dışında henüz somut bir adım atmadığını söyledi.

Adalet Gerçekleşene Kadar Buradayız
Çoban, "Roboski'ye Adalet Platformu olarak, 28 Aralık gecesinde "sınır ötesi bir operasyonla" insanların katledilmesi ile sonuçlanmış olayın, siyasi ve askeri sorumluları cezalandırılana ve Roboski mağdurları için adalet gerçekleşene kadar burada olacağımızı belirtmek istiyoruz. Başbakan ve Adalet Bakanını görevlerini yerine getirmeye, TBMM İnsan Hakları Komisyonunu olayla ilgili ulaştığı gerçekleri kamuoyu ile paylaşmaya, olayla ilgili savcılıkları, tüm sorumluları ortaya çıkaran ve adaletin hızla gerçekleşmesi için etkin ve adil, soruşturma yürütmeye, Şırnak Valiliğini Roboski halkı üzerinde uygulanan yıldırma politikalarından vazgeçmeye davet ediyoruz." dedi.

Ardından Salih Öncü'nün hikâyesi okundu ve posta yoluyla Bakanlıklar, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına gönderildi. (M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler