Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Roboski Faili Meçhul Kalmasın”

"Roboski Faili Meçhul Kalmasın"

25 Nisan 2012 Çarşamba 19:39
Has Parti Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak, Uludere olayı üzerinden 119 gün geçmesine rağmen hala karanlık yönlerinin aydınlatılmamış olmasının son derece üzüntü verici olduğunu söyledi.

Şırnak'ın Qileban (Uludere) ilçesi Bujeh (Gülyazı) ve Roboskî (Ortasu) köylerinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları tarafından bomba yağdırılması sonucu 17'si çocuk 34 sivilin hayatını kaybettiği olayın üzerinden 119 gün geçti, ama failler ortaya çıkartılmadı.

Bürokrasi Yavaş İlerliyor

Has Parti Diyarbakır İl Başkanı Alaattin Parlak, bu karanlık hadisenin üstünün örtüldüğüne yönelik toplumda bir kanaat oluştuğunu söyledi. Parlak, "Bürokrasi yavaş ilerliyor, İnsan Hakları komisyonu işin üstüne gitmek yerine cılız açıklamalarla olayı basite indirgemeye çalışıyor, Hükümetten ise ses seda yok, kurumlar birbirlerini suçlamakta belgeler ve bilgilere ulaşılamadığı ve olayın üstünün örtülmeye çalışıldığı görülmektedir. Uludere hadisesi tüm yönleriyle açıklanmadığı takdirde, sorumlular hakkında yasal işlemler başlanmadığı sürece faili meçhul bir olay olarak kalacaktır" dedi.

Bu Hadise Ateşten Gömlektir

Uludere hadisesini ateşten bir gömleğe benzeten Parlak, "Maalesef hiç kimse bu gömleği tutmaya niyetli bile gözükmemektedir. Bu olay, ülkenin sıcak gündemine kurban edilmemeye çalışılmakta ve hafızalardan silinmeye yönelik adımlar atıldığını görmekteyiz... Unutmayalım ki geç gelen adalet adalet değildir. Hükümetin geleceği bu olaya bağlıdır. Hükümet ve Başbakan Erdoğan Uludere meselesinin açıklığa kavuşturulması, adaletin vuku bulması ve ölenlerin aileleri başta olmak üzere bütün toplumun tatmin edileceği biçimde sonuçlandırılması hususunda kararlı, cesur ve acele hareket etmesi gerekir" diye konuştu.

Sayın Başbakan; Gün Gelir Devran Döner

Sayın Başbakana seslenen Parlak şunları söyledi; "Gün gelir devran döner. Ülkede sürekli siz başbakan ve partinizde hükümette olmayabilir. Bugün bu işi çözmeniz gerekir. Yoksa nasıl ki, şimdi siz bir dönemin karanlık yönleriyle yüzleşmeye gidiyorsanız, Uludere hadisesi ile ilgili toplum sizinle de yüzleşmeye gidecektir. Onun için bir an önce bu olayın faili meçhul kalmamasını sağlayınız ve gerekli tüm adımları atınız. Yarınlarda Uludere meselesi AK Parti hükümetine karşı daha güçlü bir psikolojik harekât unsuru olarak kullanılacaktır. Uludere olayının ortaya koyduğu bir önemli gerçek de Türkiye'de askeri vesayetin hala devam ettiğinin ve ayrıcalıklar içerisinde yönetildiğinin görülmesidir. 34 insanın ölümü üzerinden geçen bunca zamana rağmen tek bir askeri yetkiliden net bir hesap sorulmamış olması düşündürücüdür."

(M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler