Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Roboski Suçluları: Devlet ve PKK

Roboski Suçluları: Devlet ve PKK

27 Aralık 2012 Perşembe 14:56
Hür-Der Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, olayın asıl suçlusunun bombalamayı yapan devlet olmakla beraber bundan nemalanan PKK'nin de suç işlediği ifade edildi.

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Roboski'de 28 Aralık 2011 tarihinde TSK'ye ait savaş uçakları tarafından çoğunluğu çocuk 34 sivil insanın katledilmesinin üzerinden bir yıl geçti. Olayın yıldönümü nedeniyle İnsani Hak ve Hürriyetler Derneği (Hür-Der) Genel Merkezinden açıklama geldi.

Adaletin gerçekleşmesi için olayın takipçisi olmanın herkesin vicdani borcu olduğuna işaret edilen açıklamada, "Olayın üzerinden bir yıl geçmesine rağmen sorumluların tespit edilememiş olması olayda devletin karartması şüphesini artırmaktadır" denildi.

Sınır boyunda devlet ve PKK baskısına maruz kalan halkın silahlarla yüz yüze kaldıkları ve büyük facialarla karşılaştıklarına dikkat çeken açıklamada, "Kürt coğrafyasının bütün bölgelerinde halkımız iki taraflı baskıya maruz kalmasına rağmen hiçbir yer sınırdaki halk kadar açık silahlı baskıya maruz kalmamaktadır. Ne yazık ki bu faciayı aynı halka baskı kuran diğer kesimin de kullandığı ve halkımıza yapılan zulüm üzerine nemalandığı açıkça görülmektedir. Bu olayda asıl suçlu bombalamayı yapan devlet olmasının yanında bu olaydan faydalanan PKK tarafının da bu acı üzerine ve halka uyguladıkları silahlı baskı nedeniyle suç işledikleri aşikârdır." denildi.

Faillerin kınandığı açıklamada, adaletin yerini bulması için tüm halk duyarlı olmaya davet edildi.

(M. Salih Keskin - İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları