Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Roboskili aileler: ’Acımıza saygı gösterin’

Roboskili aileler: 'Acımıza saygı gösterin'

15 Haziran 2012 Cuma 16:47
Roboskîli aileler, İslamcı örgütlerin daveti üzerine İstanbul'a geldi. Birkaç gün İstanbul'da kalacak olan aileler, bugün Topkapı Eresin Oteli'nde kurum temsilcileri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Roboskîli aileler, bu kez İstanbul'da Başbakan Erdoğan ve hükümetine seslendi: Adalet istiyoruz. Ama önce vicdanlı olun. Artık susun, acımıza saygı gösterin.

Roboskîli aileler, İslamcı örgütlerin daveti üzerine İstanbul'a geldi. Birkaç gün İstanbul'da kalacak olan aileler, bugün Topkapı Eresin Oteli'nde kurum temsilcileri ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Katliamın 173. gününde acılarının hala taze olduğu görülen aileler, toplantı boyunca kaybettikleri çocuklarının fotoğraflarına sarılarak ağladı. Başbakan Erdoğan ve hükümetinden adalet istediklerini her fırsatta dile getiren aileler, "İstanbul'a kadar gelmemizin sorumlusu da Başbakan Erdoğan'dır. Eğer adalet yerini bulmuş olsaydı, buraya kadar gelmezdik" dedi.

'BASKILAR SÜRÜYOR'

Roboskîli köylüler adına ilk olarak söz alan Veli Encü, katliamcıların değil, katliam mağduru köylülerin yargılandığını belirtti, "Politik baskılar altındayız. Ben de dahil olmak üzere idari para cezasına maruz bırakılıp, baskı altına alınmak isteniyoruz. 5 aydan fazla bir zamandır cezaevinde tutulan köylüler var ve 18 kişi hakkında da arama kararı bulunuyor." dedi.

Encü, "Devlet 34 masum insanın faillerinin peşine düşeceği yerde, bizleri gözaltına alıp, tutuklamaktadır. 'Devlet öldürdü, başedemezsiniz' gibi tehditlerle bizleri korkutmaya, davamızdan vazgeçirmeye çalışmaktadırlar" diye konuştu.

Hükümetten gelen son açıklamaların Roboskîli ailelerin adalete olan güvenlerini zedelediğine dikkat çeken Veli Encü, "Acımıza saygı gösterin. Biz sadece adalet istiyoruz" dedi.

AİLELERİN ACISI İLK GÜNKÜ GİBİ

Veli Encü'nün ardından söz alan Roboskîli anneler, konuşmakta oldukça zorlandı. Ellerinde katliamda kaybettikleri çocuklarının, yakınlarının fotoğraflarını taşıyan kadınlar, sık sık gözyaşı döktü.

Erkan Encü'nün annesi Felek Encü, "Başbakan Suriye'deki, Gazze'deki çocuklar için adalet istediğini söylüyor. Ancak bizim çocuklarımız için hiç adaletten bahsetmedi. Neden? Onlar için adaletliyse bizim çocuklarımız için de adaletli olsun" diye konuştu.

Yüksel Ürek'in annesi Emine Ürek, katliamın faillerinin ağır cezalara çarptırılmasını istedi, "Çocuklarımız bu ölümü hak etmedi. Yeter artık, akan bu kan dursun. Anneler ağlamasın. Adalet istiyoruz. Eğer Türkiye'de adalet varsa, bu failler aramızda dolaştırılmasın, cezalandırılsın" dedi.

'UZUN SÜRE OĞLUMUN CESEDİNİ ARADIM'

Katliam haberini alır almaz oğlu Selam'ı aramak için katliam yerine giden Semire Encü, anadilinde yaptığı konuşmada, o gün gördüklerini anlattı, "Olay yerine gittiğimde, oğlumun öldüğünü öğrendim ama cesedini uzun süre bulamadım. Parçalanmış bedenlerin arasında oğlumu tanıyamadım. Ertesi gün saat 11.00'de oğlumun bedenine sarılabildim."

"Benim öfkem, adalet talebim Türkiye Başbakanı'nadır" diyen Anne Encü, "Anne olarak Başbakan'a sesleniyorum: Yeter artık. Artık daha fazla kan dökülmesini istemiyoruz. Evimize ateş düştü. Başka evlere de ateş düşmesin. Yeter artık" diye konuştu.

'ADALET VE BARIŞ İSTİYORUZ'

Vedat Encü'nün annesi Mercan Encü, Başbakan Erdoğan'a, "Sen eğer bizim yerimizde olsaydın, o koşullarda yaşasaydın, sen de kaçağa giderdin" diye seslendi. Anne Encü, "Fazla bir şey istemiyoruz, sadece çocuklarımız için adalet istiyoruz" dedi. Barış istediklerini de belirten Anne Encü, "Bütün şehit annelerine sesleniyorum, siz de bizim gibi barışı isteyin" diye seslendi.

Adem Ant'ın babası Reşit Ant, "İstanbul'a kadar gelmemizin sorumlusu da Başbakan Erdoğan'dır. Eğer adalet yerini bulmuş olsaydı, buraya kadar gelmezdik" dedi.

Adem Ant'ın nişanlısı Garibe Ürek, hükümete seslenerek, "Adalet istiyoruz. Ancak önce vicdanlı olsun. Artık susun ve acımıza saygı gösterin" diye konuştu.

Hamza Encü'nün annesi Kadriye Encü, adalet için her yere gittiklerini belirterek, "Ama hep elimiz boş döndük. Artık yeter, adalet istiyoruz" dedi.

Roboskîli aileleri İstanbul'da ağırlayan AKABE, AKDAV, AKV, Anadolu Platformu, Fatih Akıncıları, Hikmet Vakfı ve Mazlum-Der adına yapılan açıklamada da, gizli yürütülen soruşturmanın hala sonuçlandırılmaması eleştirildi.

'HATAYI KABUL EDİN'

Adalet talebini tekrarlayan İslamcı örgütler, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: "Yüzlerce yıldır birlikte yaşayan halkların birlikte yaşama iradelerinin perçinlenmesi ve bu iradenin zarar görmemesi için Uludere'de (Qileban) yaşamını yitirenlerin ailelerinden hatanın kabul edildiği, acıların paylaşıldığı beyan edilmeli, resmi ağızdan mutlaka helallik istenmeli, Uludere'de yaşanan olaylar aydınlatılmalı, sorumluları daha fazla gecikilmeden açığa alınarak adalet önünde hesap vermesi sağlanmalıdır." ANF

Diğer Haberler