Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Roboskîli aileler iftarını Mazlumder standında açtı

Roboskîli aileler iftarını Mazlumder standında açtı

27 Temmuz 2012 Cuma 23:07
Mazlumder’in "Roboskî’ye Adalet Standı"na gelen Roboskîlili aileler burada iftarlarını açtı.

Ankara - CHP ve İHD ile görüşmelerinin ardından Mazlumder’in Roboskî’ye adalet standına gelen Roboskîlili aileler burada iftarlarını açtı. Roboskî'de halka yönelik baskıların devam ettiğini belirten Encü, “Biz Roboskîliler, Kürtler olarak 'berxwedan jiyan e' diyerek barışı getireceğimizi, özgürlüğümüze kavuşacağımızı umut ediyoruz” dedi.

TSK’ya ait F-16 uçakları ile Şirnex (Şırnak)’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî (Ortasu) Köyü’nde 19’u çocuk 34 sivilin bombalanarak katledilişinin 212’inci gününde Roboskî’liili aileler, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından İHD Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Reşit And, Cebbar Uysal, Ferhat Encü, Übeyd Encü ve Zeki Tosun'dan oluşan heyet İHD Genel Sekreteri Emirali Şeyhanlıoğlu ile görüşmelerinin ardından Mazlumder’in "Roboskî’ye Adalet" standına geldi.

Mazlumder Genel Merkezi'nin, devletin bilgisi dahilinde Şirnex (Şırnak)’ın Qileban (Uludere) ilçesine bağlı Roboskî (Ortasu) Köyü’nde 19’u çocuk 34 sivilin bombalanarak katledilmesine ilişkin Konur Sokak’ta açtığı standın 57’inci gününde Tiyatroj, “En büyük Türkiye” adlı oyunu sahneledi. Roboskîli çocukları, Uğur Kaymaz’ı ve nice Kürt çocuğunun katledilişini konu alan tiyatro oyunu duygulu anlar yaşatırken, izleyenleri yeniden katliamlara götürdü.

Katliamda 11 yakınını kaybeden Ferhat Encü yaptığı kısa konuşmada, Roboskî'de halka yönelik baskıların devam ettiğini belirtti. Encü, AKP Hükümeti’nin bu karanlık süreci aydınlığa çıkarmasını defalarca talep ettiklerini ancak AKP Hükümeti’nin buna niyeti olmadığını ifade etti. “Biz Roboskîliler, Kürtler olarak berxwedan jiyan e diyerek barışı getireceğimizi, özgürlüğümüze kavuşacağımızı umut ediyoruz” diyen Encü, Türkiye’nin gerçek yüzünü insanlara gösteren Tiyatroj ekibine sergiledikleri oyundan ve duyarlılıklarından dolayı teşekkür etti. 

Mazlumder'in, 28 Aralık gecesi TSK’ya ait F-16 uçakları ile gerçekleştirilen katliamının ardından, katliamın suçlularının yargı önüne çıkarılması ve olayın unutturulmaması için açtığı “Roboskî’ye adalet gelene kadar #yatıpkalkıpuludere diyeceğiz” yazılı pankart astığı standda Roboskîli aileler iftarlarını açtı.

Diğer Haberler