Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Roboskililer 8 aydır tutuklu

Roboskililer 8 aydır tutuklu

15 Ağustos 2012 Çarşamba 21:59
5 Roboskili sekiz aydır suçlarının ne olduğunu bilmeden tutuklu bulunuyor.

Roboskililer 8 aydır tutuklu, iddianame yok!

Roboski katliamının sorumluları tam cezasızlıktan yararlanmaya devam ederken, 14 agustosta üç kişinin tahliye edilmesiyle, şuanda bir kişi hâla tutuklu bulunmakta.. Ortada henüz bir iddianame yok ama “gizli tanık” dayatması var. Tutuklular, “Hasip Kaplan ve diğer BDP’liler hakkında ifade vermeye zorlandıklarını” söyledi. 

Aralık 2011’de 19’u çocuk 34 sivilin katledildiği Roboski katliamdan üç gün sonra Uludere Kaymakamı Naif Yavuz’a saldırdıkları gerekçesiyle bu kez kurbanların yakınları yargının hedefine girdi. 

Kendisine saldırdıkları iddiasıyla acılı ailelerin akrabaları hakkında davacı olunması üzerine 7 Ocak'ta gözaltına alınan 7 kişiden 5’i çıkarıldıkları mahkemede "kasten insan öldürmeye teşebbüs" iddiasıyla tutuklanmıştı. 

Kaymakam’a saldırdıkları iddiasıyla yaklaşık 8 aydır Şırnak Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Altürk, Faris Kaya, Ferdi Alma, Faruk Encü ve Özcan Encü, Türk yargısına rehin olmuş durumda. 

Aynı olay nedeniyle 5 Roboskili de tutuksuz yargılanırken, savcı hızını alamayarak 15 kişi hakkında da yakalama kararı çıkarmıştı. Ancak aynı savcı, iddianame için acele etmiyor. Sekiz aydır iddianame yok. 

Roboski katliamında kardeşi de dahil 11 akrabasını kaybeden Ferhat Encü de tutuksuz yargılananlar arasında yer alıyor. Ancak o da 4 kez gözaltına alınmaktan kurtulamadı. ANF’ye konuşan Encü, devletin Roboskili ailelerden halen öç almaya çalıştığını vurgulayarak, Uludere savcısının iddianameyi bilinçli bir şekilde açmadığını söyledi. 

SAVCI “PİS İŞLER” YAPIYOR!

Roboski davasında olduğu gibi bu davada da “çok pis şeyler dönüyor” diyen Encü, “Ben savcıyla kendim konuştum. Bu davanın açılması gerektiğini ve tutuklu bulunan 5 kişi ile haklarında yakalama kararı çıkan 15 kişinin mağdur olduğunu, haklarında yakalama kararı bulunan 15 kişinin de bu olaydan dolayı evlerini işlerini bırakarak yurtdışına gittiğini söyledim. Savcı da bana bunlar yakalanmadığı müddetçe davanın açılmayacağını söyledi. Doğrusu bunu kabul etmek mümkün değil. O 15 kişi hiç gelmezlerse dava açılmayacak mı? O insanlar cezaevinde çürütülecekler mi? Bir an önce bu davanın açılması lazım” dedi.

GİZLİ TANIKLIĞA ZORLANIYORLAR

Cezaevindeki, tutuklu 5 kişinin savcı tarafından gizli tanıklığa zorlandığını dile getiren Encü, şöyle konuştu: “Tutuklu bulunanlar ailelerine demiş ki ‘savcı bizi gizli tanıklığa zorluyor, bize Hasip Kaplan ve BDP’liler hakkında ifade verin, saldırı talimatını onlar verdi deyin sizi serbest bırakalım.” 

Roboski Katliamında sağ kurtulan Davut, Servet ve Hacı Encü de Gülyazı Alay Komutanlığı'nda "pasaport kanununa muhalefet", "sınırı yasadışı yollarla ihlal etme" ve "ülkeye sınırdan kaçak mal sokma" iddialarıyla ifade verdi. Haklarında soruşturma açıldı.

Meliha Gündüz-ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları