Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Rojava’ya ambargo insanlık suçudur’

'Rojava’ya ambargo insanlık suçudur'

24 Ocak 2013 Perşembe 12:12
Türkiye destekli çetelerin Batı Kürdistan'a saldırıları devam ederken, uygulanan ambargo da derinleşerek sürüyor.

Türkiye destekli çetelerin Batı Kürdistan'a saldırıları devam ederken, uygulanan ambargo da derinleşerek sürüyor. DTK Daimi Meclis üyesi ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, ambargonun insanlık suçu olduğuna işaret ederek, dört parçada bulunan Kürtlerin ilkesel olarak birlik ve beraberlik çizgisinde durarak ambargoyu yıkması gerektiğini söyledi.

Türkiye destekli çetelerin Rojava’da (Batı Kürdistan) saldırıları devam ederken, Rojava’ya uygulanan ambargoya karşı girişimler de tüm hızıyla devam ediyor. Ambargo nedeniyle Rojava ile Dayanışma Platformu, 22 Ocak günü Ankara’da başladığı 2 günlük temaslarını tamamladı. BDP, ÖSP, KADEP, HDK, ESP, EMEP Diyarbakır il örgütleri, DTK, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu'nun oluşturduğu platform Rojava’ya uygulanan ambargoya ilişkin önemli temaslarda bulundu. Platform BDP ve CHP Grubu’nun yanı sıra MAZLUMDER, İHD, KESK ve KDP ile YNK’nin Ankara temsilcilikleri ile görüştü. Platform adına temasların ardından açıklama yapan DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Suriye Kürtlerine uygulanan ambargoya dikkat çekmek amacıyla Ankara’da temaslarda bulunduklarını ve yapılacak olan kampanyalar sonucunda yardımların ulaştırılması için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

‘ÇETELERİN SALDIRISI VE AMBARGO AYNI AMACA HİZMET EDİYOR’

Rojava’ya uygulanan ambargoyu değerlendiren DTK Daimi Meclis Üyesi ve BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Türkiye destekli çeteler ile ambargonun Rojava’da aynı amaca hizmet ettiğini söyledi. Ambargonun Rojava’da ki Kürt halkının özgürlük devrimini kırmaya dönük olduğunu belirten Üçer, “Bunlar Kürtlerin mücadelesinin başarısını kırmaya dönük girişimlerdir. Bunun uluslararası boyutu da var. Diğer parçalardaki Kürtlerin de bu konuda hassas olması gerekiyor. Biz Sayın Barzani ile yaptığımız görüşmede buna dahil olmamasını söylemiştik. Kendisi de söylediklerimize duyarlılık göstermişti. Ama buna rağmen uluslararası güçler ve Türkiye’nin girişimi ile ambargo sürdürülüyor” dedi.

‘TÜRKİYE ÇETELERE DESTEK İLE YETİNMEYİP AMBARGOYU DERİNLEŞTİRİYOR’

Üçer, Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “90’lı yıllarda Irak’a müdahil olmadık şimdi Suriye’de aynı hatayı yapamayız” zihniyeti ile hareket ettiğini ve bundan dolayı özgürlük hareketini boşa çıkarmak için çetelere, silah ve lojistik destek sağladığını söyledi. Üçer, Türkiye’nin çetelere verdiği destek ile yetinmeyerek ambargoyu derinleştirmeye çalıştığını sözlerine ekledi.

‘KÜRDİSTAN’IN BÜTÜN PARÇALARI BİRLİRLERİNİN ÖZGÜRLÜĞÜNE DESTEK OLMALI’

Kürdistan’ın bütün parçalarında birlikteliğin önemine işaret eden Üçer, “Kürdistan’ın hangi parçası olursa olsun birbirlerinin özgürlüğüne destek olması gerekiyor. DTK ve BDP olarak Rojava Kürdistan devrimini sahiplenerek, ambargoların kaldırılması ve boşa çıkması için ulusal birlik çerçevesine yardım kampanyalarının gerçeklenmesi için çalışmalar yapıyoruz” dedi. Ambargonun insanlık suçu olduğuna işaret eden Üçer, 4 parçada bulunan Kürtlerin ilkesel olarak birlik ve beraberlik çizgisinde durarak ambargoyu yıkması gerektiğini söyledi.

‘KÜRTLER AMBARGOYA SESSİZ KALMAMALI’

Üçer, “Bütün çetelere ve devletlere karşı Rojava Kürtlerinin özgürlüğünü savunmamız gerekiyor. Uluslararası devletlerin Ortadoğu halklarına yaklaşımı ekonomik ve siyasi çıkarlar doğrultusunda olduğu için onlar ambargoya sessiz kalıyorlar. Ama Kürtler bu ambargoya sessiz kalmamalıdır. Bu insani ve vicdani bir görevdir” dedi.

Serhat Çayan - ANF

 

Diğer Haberler