Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Rosetta: Kuyruklu yıldıza üçüncü denemede inildi

Rosetta: Kuyruklu yıldıza üçüncü denemede inildi

13 Kasım 2014 Perşembe 16:07
Dünyadan 510 milyon kilometre uzaktaki kuyruklu yıldıza inmeye çalışan Philae uzay modülü üçüncü denemesinde başarıya ulaştı ve kuyruklu yıldız 67P'den fotoğraflar göndermeye başladı.

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA)dün 'insdanlık için büyük bir adım' olarak tanımladığı kuyruklu yıldıza iniş gerçekleşmiş, ancak modülün attığı zıpkınlar göktaşına tam olarak saplanamadığı için yapılan iniş kısa süreli olmuştu.

Bilim insanları bir ara modülle irtibatı dahi kaybetmiş ve tedirgin bir bekleyiş başlamıştı.

 

Bugün gelen haberler ise artık Rosetta projesi ekibinin modülün kuyruklu yıldızın tam neresinde olduğunu tespit etmek üzerinde yoğunlaştığı yönünde.

Bilim insanları Rosetta sayesinde insanlık tarihinde ilk kez bir kuyruklu yıldızın detaylı biçimde incelemeyi ve güneş sistemi hakkında yeni cevaplar bulmayı hedefliyor.

Gelen ilk fotoğraflar Philae modülünün kuyruklu yıldız üzerine yamuk bir şekilde indiği izlenimini veriyor.Ancak proje ekibi Philae'nin her geçen dakika daha fazla veriyi dünyaya gönderdiğini söylüyor.

Philae modülü ve onu taşıyan Rosetta uzay aracı yaklaşık 6,4 milyar kilometrelik yolculuktan sonra 67P/Çuryumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ulaşmıştı.

Çamaşır makinası büyüklüğündeki Philae modülü dün uzay aracından fırlatılmış ve 7 saat sonra göktaşının buzlu yüzeyine ilk inişini gerçekleştirmişti.

Ancak bu iniş başarısız olmuş ve modül kuyrukjlu yıldızdan geri sekmişti. Aynı esnada proje ekibi PĞhilae ile iletişimini de kaybetmişti.

Modül şu an çalışıyor olsa da olası bir yamuk iniş durumunun projenin ömrünü kısaltabileceğinden endişe ediliyor.

Eğer modül sabitlenebilirse kuyruklu yıldız üzerinde birkaç ay sürecek olan incelemeler başlayacak. (BBC)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları