Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ruha’da ’Said-i Nursi ve Dostluk’ paneli

Ruha'da 'Said-i Nursi ve Dostluk' paneli

22 Haziran 2012 Cuma 14:35
Şanlıurfa Belediyesi ile Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı'nca (AKAV) "Said-i Nursi ve Dostluk" paneli düzenlenecek.
Şanlıurfa Belediyesi ile Risale Akademi ve Akademik Araştırmalar Vakfı (AKAV) tarafından "Said-i Nursi ve Dostluk" konulu bir panel düzenlenecek.
 
Said-i Nursi ve Dostluk
 
Şanlıurfa Belediyesi ile AKAV tarafından ortaklaşa olarak Belediye Nikah ve Konferans Salonu'nda 24 Haziran 2012 tarihinde düzenlenecek olan "Said-i Nursi ve Dostluk" konulu panele Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Gazeteci-Yazar Yusuf Kaplan ve Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan konuşmacı olarak katılacaklar. Panel, Harran Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Cüneyt Gökçe'nin moderatörlüğünde gerçekleşecek.
 
Cumhuriyet dönemine ait
 
İkinci Meşrutiyet ve Cumhuriyet döneminin önde gelen İslam mütefekkirlerinden olan Bediüzzaman Said-i Nursi, 83 yıllık ömrünün büyük bir kısmını Sibirya'da esaret, Türkiye'de de hapis ve sürgünle geçirmişti. 130 parçadan ve 6 bin sayfadan teşekkül eden Kur'an tefsiri Risale-i Nurları, sürgün dönemlerinde yazmıştı. Risale-i Nurlar birçok yabancı dile çevrildi. Eserleri ve aksiyonu, birçok üniversitede lisansüstü çalışmalara konu oldu. 1877'de Bitlis'in Nurs köyünde dünyaya gelen Nursi, 23 Mart 1960'ta Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde Şanlıurfa'da İpek Palas Oteli'nin 27 nolu odasında Hakk'ın rahmetine kavuşmuştu. Balıklıgöl'de Halilurrahman Dergahı'ndaki caminin bahçesine defnedilen Bediüzzaman'ın naaşı, 27 Mayıs ihtilalından sonra darbeciler tarafından buradan alınarak bilinmeyen bir yere götürülmüştü.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları