Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Ruhavi: Hak ve hakikat neyse onu söyledik

Ruhavi: Hak ve hakikat neyse onu söyledik

20 Mart 2017 Pazartesi 00:46
Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Reha Ruhavi, Kürtlerin bir şekilde Mazlum-Der’den tasfiye edilmek istendiğini söyledi.

Türkiye’nin başkenti Ankara’da gerçekleştirilen bir kongrede, 1991’den bu yana insan hakları alanında çalışmalar yürüten Mazlum-Der’in 16 şubesi kapatıldı.

Rûdaw’a konuşan Mazlum-Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, söz konusu kongrenin “korsan” olduğunu ve kongre kararlarını tanımadıklarını söyledi.

 

Bir süredir Mazlum-Der bünyesinde devam eden tartışmalar  Türkiye’nin batısında yer alan bazı şubelerin mahkeme kararıyla olağanüstü kongreyi toplamasıyla en üst seviye çıktı.

Kürt illerinin tamamının boykot ettiği kongreye ayrıca İzmir, Sakarya, Ankara gibi bazı illerden de katılım olmadı.

Kongre sonucunda çoğunluğu Kürdistan’da bulunan 16 şubenin kapatılmasına karar verildi.

Karar, Kürdistan’daki şubeler tarafından büyük bir tepki ile karşılandı.

Mazlum-Der’in kongre süreci ile ilgili mahkemeden temyiz kararının beklenmesi gerektiğini belirten Faruk Ünsal, “Bazı arkadaşlar bize Kürt milliyetçisi ve şiddet yanlısı olma suçlaması yöneltiyor. Raporlarımız ortada. Hiçbir raporda böyle bir emare yoktur. Söylenenler politik iftiralardır” dedi.

“PKK’yi de devleti de eleştiriyoruz”

Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Reha Ruhavi, Kürtlerin bir şekilde Mazlum-Der’den tasfiye edilmek istendiğini söyledi.

 

Ruvahi, Mazlum-Der’in özellikle son bir yıldır Kürdistan’daki hak ihlallerine ilişkin raporlara karşı sistematik bir karşı çıkış olduğunu dile getirdi.

Kendilerine baskı yapıldığını da söyleyen Ruhavi, şöyle devam etti:

“Biz ne PKK’yi ne de devleti memnun etmek zorunda değiliz. Şimdi bizden bazı şeyleri görmezden gelmemizi istiyorlar. Biz bu güne kadar hak ve hakikat neyse onu söyledik. Bundan sonra da aynı prensiplere bağlı kalacağız.”

 

Olağan kongrenin toplanmasına öncülük eden Mazlum-Der İstanbul Şube Başkanı Ramazan Beyhan ise, kongrenin bazı zorunluluklardan ve delegelerin istediği doğrultusunda gerçekleştiğini söyledi.

Olağanüstü kongreye ilişkin mahkeme kararını hatırlatan Beyhan, herşeyin yasal ve usulüne uygun işlediğini dile getirdi.

Diğer Haberler