Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Rusya`da Başörtüsü Sorunu Devam Ediyor

Rusya`da Başörtüsü Sorunu Devam Ediyor

22 Ekim 2012 Pazartesi 15:11
Kaspiy-İnfo Haber Ajansın verdiği bilgilere göre, Rusya`da başörtü sorunu çeşitli kurumlarada devam ediyor.
Astarkhan - Astarkhan bölgesinde bir 3 Nolu Lise Müdürü bir sosyo – pedagojik üniversitenin stajer öğrenciye başörtüsüyle ders vermeyi yasakladı.

Stajer öğrenci dersi verirken başörtüsüyle derse katılmak isteğini Lise müdürüne iletince, Müdür lise tüzüğüne uymadığı için stajer öğrenciye başörtüsüyle çocuklara ders verilmesine izin vermedi. Devreye giden staj öğrencinin annesi, Müdüre gelince, lise Müdürü Aleksey Gubarev, "yapılacak bir şey yok, lise tüzüğüne aykırı davranmayacağız" dedi.

Lise Müdürün verdiği bilgiye göre, bu ikinci bir istek. "Önce de başörtülüler lisemizde ders vermek için başvuruda bulunmuşlardı, ama biz izin vermedik”, diyen lise Müdürü şöyledevam etti: Bizim okulumuzda üçte biri müslüman çocuklar okuyor. Onların ebeveynleri bizim okul tüzüğümüze ve kurallara anlayış göstererek çocuklarını okula başörtüsüz göndermektedirler. Neden diğerleri aynı anlayışı göstermesinler?

Bu arada, staj öğrencisinin ebeveynleri kızın haklarını koruyabilmek adına bölgedeki insan hakları bürosuna başvurdular.
İnsan Hakları bürosundan yetkililer olayla ilgili bir çalışma yaptıklarını, ancak bir netice alamadıklarını söylerken, sosyo-pedagojik üniversitedeki yetkililer öğrenciye staj için başka bir yer bulacaklarını açıkladılar.

Üniversite Dekanı Leonid Volkov, fakültemizde böyle bir sorun yok, isteyen her kes istedikleri gibi derslere katılabiliyor dedi. Eğer bir okulda öğrencilerin eteklerin uzunluğunu veya başı örtülümü mü örtüsüz mü diye inceleme yapılıyorsa, o okulda bir şey öğretmiyorlar. Onlar başka şeyle uğraşan insanlar, dedi.

Astrakhan bölge Müftüsü Nazımbek İlyazov, Müslümanların kendi kıtabına göre yaşamaya hakkı var, bugün başörtüsü İslam`ın buyruğu ise nasıl onu bırakır? Yarın başka bir şey isterseniz onu da mı yapmak gerekecek? Herkes kendi inancını bırakırsa ne hale döneriz düşünmemiz lazım, dedi. Lise müdürü kendi görüşünden dönmeli ve kızımıza lisede ders vermeye izin vermeli, diye açıklamasında bulundu.

Astrakhan bölge Milli Eğitim Bakanlığın açıklamasına göre, okullarda başörtüden daha ciddi sorunlar var. Eğer okul yetkilileri öğrenci kılık kıyafeti ile ilgileniyorsa demek ki onların başka sorunları yoktur şeklinde bir açıklama yaptı.
 
Doğruhaber-Riyad Makaev

 

Diğer Haberler