Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Rusya’da İslam’a Yönelik Yeni Zulmün Başlangıcı

Rusya'da İslam'a Yönelik Yeni Zulmün Başlangıcı

19 Ocak 2013 Cumartesi 10:43
Rusya'nın Orenburg Leninskiy Bölge Mahkemesi, 65 İslami kitabı "aşırılıkçı literatür" listesine alarak yasakladı. Bunlar arasında İmam Nevevi'nin "Riyazus-Salihin", İmam Gazali'nin "Kimyayı Saadet ve Said-i Nursi'nin Risale-i Nur kitapları bulunuyor.

Rusya'nın Orenburg Leninskiy Bölge Mahkemesi, 65 İslami kitabı "aşırılıkçı literatür" listesine alarak yasakladı. İnsan Hakları Örgütü "Kavkazskiy Uzel" tarafından verilen bilgilere göre karar sonrası Rus işgali altındaki Çeçenistan'ın başkenti Caharkale'de tatsız durumların yaşandığı belirtiliyor. Yasaklı kitaplar arasında İmam Nevevi'nin "Riyazus-Salihin" hadis kitabı, İmam Gazali'nin "Kimyayı Saadet kitabı ve Said-i Nursi'nin Risale-i Nur kitapları bulunuyor.

Caharkale Mahkemesi, karar sonrası aşırılıkçı listesinde yer alan İslami kitapları satan dört mağaza sahiplerine para cezası vererek kitaplara el koydu. Savcılıktan yapılan açıklamada, Caharkale Zavodskoy ilçe Sulh Mahkemesi 20 Aralık 2012'de verilen suç duyurusu dilekçesine istinaden Mahkeme dört işletme ve dört birey hakkında Rusya "aşırılıkçı literatür" listesinde yer alan İslami kitapları satmak amacıyla mağaza raflarında bulundurmaktan para cezasına çarptırıldı, denildi.

İslami kitap satan mağaza çalışanlarından biri, "Ben, bu kitapların Rusya'nın yasak listesinde yer alıp almadıklarından haberdar değildim" dedi. Ancak, para cezasından ve kitaplara el konulmasından kurtulamadı. Mağaza çalışanı, "Biz bu mağazada çok çeşitli Arapça, Rusça kitaplar satarız. Ayrıca, bu kitaplar özellikle Moskova matbaalarında basılmış kitaplar. Örneğin, ben İmam Nevevi'nin "Riyazu-s-Salihin" hadis kitabını aşırı kitap listesine gireceğini hiç düşünmezdim. Bu kitap, Müslüman toplumlarda çok meşhur bir hadis kitabıdır. Ve herkese bu kitabı okumalarını tavsiye ederdim. Benim için bu kitapların Moskova'da basılmış olması yeterli olmuştu" diye konuştu.

"İslam'a yönelik yeni zulmün başlangıcı"

İsminin gizli kalması koşuluyla konuşan Çeçenistan'ın bir müftülük temsilcisi, Rusya Orenburg mahkemesi tarafından tanınmış İslam âlimlerinin eserleri hakkında Müftülük görevlilerine danışılmadan böyle bir kararı vermesinin yanlış olduğunu belirtti.

Müftülük temsilcisi, Orenburg Mahkemesinin aslında böyle bir kararı vermesine de hakkı olmadığını düşündüğünü söyledi. Temsilci, "Dini aşırılık yanlısı yayın olsun veya olmasın, en azından ilahiyatçılarla danışmadan, yargıç ya da bir başkasının kişisel görüşleriyle böyle bir karar verilmesi Müslümanlara yapılan bir haksızlıktır. Hiç olmasa böyle kararlar verilirken ilahiyatçılarla danışılmalı diye düşünüyorum. Mahkemelerin böyle olan davranışlar ve kararlar ister istemez ülkemizde İslam'a yönelik yeni zulmün başlangıcı olarak değerlendirilmekte" dedi.

İsmini vermek istemeyen diğer bir Müftülük görevlisi de şunları dile getirdi: Meşhur İmam Nevevi'in "Riyazü-s-Salihin", İmam Gazali'nin "Kimyayı Saadet" olarak bilinen kitaplarının neresinde aşırıcılık görülmüştür, anlayamıyorum. Ben gerçekten korkuyorum, her şey böyle giderse yakında bunlar Kur'an-ı Kerim'i de aşırı kitap listesine alırlar ve yasaklayacaklar" diye konuştu.

Mart 2012 yılında Orenburg Bölge Mahkemesi, Rusya'da 65 tane tanınmış İslam Aliminin kitaplarını aşırılıkçı literatür listesine ekleyerek ve hatta bazı dua kitapları da dahil Rusya'da satılması ve okutulmasını yasaklamıştı.

Orenburg Bölge mahkemesi bu kararı çok sayıda kanunu ihlal ederek aldı. Mahkeme ne yazarları ne de kitap yayıncılarını bu konuda ve de süreç hakkında hiç bilgilendirmedi. Rusya Müftüler Konseyi avukatları, Orenburg Bölge Mahkemesinin aldığı kararı üzerine mahkemeye itiraz etti. Ancak, bugüne kadar Orenburg Bölge Mahkemesi bu konuda bir ilerleme veya değişiklik yapmadı. Rusya Müftüler Konseyi avukatları, kararın ve özellikle listede yer alan kitapların yeniden gözden geçirilmesini talep ediyor.

Rusya'da yasaklanan İslami literatürde Türkiye'de tanınmış isimlerin yazmış olduğu kitaplar da yer alıyor. Bunlar arasında tanınmış İslam Alimleri İmam Nevevi, İmam Gazali, Kehtani, Peygamberimizin hayatını anlatan İbni Hişam'ın kitabı... Said Nursi, Risale-i Nur, Şefik Can. Fethullah Gülen kitapları, Osman Nuri Topbaş gibi isimler bulunuyor.(Riyad Makaev - İLKHA)

Diğer Haberler