Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Rusya’nın iade ettiği Kürt siyasetçi Gümüş tutuklandı

Rusya'nın iade ettiği Kürt siyasetçi Gümüş tutuklandı

20 Temmuz 2012 Cuma 14:45
Rusya'nın Türkiye'ye teslim ettiği Kürt siyasetçi Mecit Gümüş, getirildiği Diyarbakır'da çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Rusya, 14 Temmuz 2011'de Adıgey Özerk Cumhuriyeti'nde tutukladığı ve bir yıldır tek kişilik bir koğuşta tuttuğu 58 yaşındaki Kürt siyasetçi Mecit Gümüş'ü 15 Haziran'da Türkiye'ye teslim edilmek üzere tutuklu bulunduğu Adıgey'deki Tlustenhabl cezaevinden Krasnadar Armavir'deki transit bölge hapishanesine nakletmişti. Türkiye'de siyasi kimliğinden dolayı uzun süre cezaevinde kalmış, halen 765 sayılı Türk Ceza Kanunun 125. maddesiyle yargılanan Gümüş, davalarının siyasi olduğu gerekçesiyle Rusya'ya siyasi sığınma talebinde bulunup talebi reddedildikten sonra mültecilik için Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne başvuruda bulunmuştu.

Gümüş'ün avukatları davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne götürmüştü. Ancak Rusya Yüksek Mahkeme Konseyi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararını beklemeden Rusya Yüksek Mahkemesi kararının işler olduğu gerekçesiyle Gümüş'ü Türkiye'ye teslim etti. Gümüş, getirildiği Diyarbakır'da 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çıkarıldı. Mahkemedeki işlemlerinin ardından tutuklanan Gümüş, Diyarbakır D Tipi Cezaevi'ne gönderildi. Çocuklarını 20 yıl sonra gören Gümüş ile çocukları arasında duygusal anlar yaşandı. Gümüş'ün ilk duruşmasının ise 27 Temmuz'da Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüleceği öğrenildi.

Diğer Haberler