Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sadullah Ergin: Öcalan da sürece dahil edilebilir

Sadullah Ergin: Öcalan da sürece dahil edilebilir

25 Eylül 2012 Salı 20:27
Bakan Ergin, avukatlarıyla görüşmeyen ancak ailesiyle görüşen Abdullah Öcalan'ın sorunu çözümüne dahil edilebileceğini söyledi.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İmralı'da bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın ailesiyle görüştüğünü ama avukatlarıyla görüşmediğini söyledi. Ergin, Öcalan'ın da sürece dahil edilebileceğinin ifade etti.

'ÖCALAN AİLESİYLE GÖRÜŞÜYOR'

Bakan Ergin, "Abdullah Öcalan'ın görüşmeyi kendisinin istememesi de söz konusudur. Ailesiyle zaman zaman görüşüyor. Ancak avukatlarıyla görüşmüyor." dedi.

Bakan Ergin, sorunun çözümü ve Oslo süreciyle ilgili ise şunları söyledi:

OSLO TARTIŞMALARI ÜZÜCÜ

"Oslo tartışmaları benim içimi kanatıyor. Çünkü terör sorunu yakıcı, yıkıcı ve tahripkar bir sorun. Bu sorunun tartışılmasında siyasetçilerin, medya mensuplarının, STK temsilcilerinin 'Benim düşüncem, sözüm var' diyen herkesin siyaset ve demagoji yapmadan, doğru zeminde konuşmamız gerekiyor. Sadece siyaset olsun diye yapılan bu eleştiriler maalesef bu problemin çözümüne katkı sunmuyor, farkında olmadan sadece kısır bir çekişmenin tarafı oluyoruz. Herkesi sağduyuyla hareket etmeye davet ediyorum. Bir devlet, karşı karşıya olduğu bir sorunu çözmek için elindeki enstrümanların hepsini kullanır. Güvenlik güçlerimiz, alanda vatandaşımızın can ve mal emniyetini sağlamak için ihtiyaç duyulan her türlü tedbiri alır, çalışma ve operasyon yaparlar. Diğer taraftan da sorunu kalıcı olarak çözmek için siyaset kurumu, devletin istihbarat birimleri de gerekli çalışmaları yapar. Bütün bunlar o milletin geleceği ve selameti için çalışmalardır. Bu çalışmaların bu tür polemiklere kurban edilmemesi gerektiğini söylüyorum.

'ÖCALAN DA SÜRECE KATILABİLİR'

Abdullah Öcalan'ın da bu sürece girmesi konusunda ayrım yapmıyorum. Bu sorunu çözecek tüm enstrümanlar vardır. Değişik şartlar ve ortama göre, istihbarat birimi, siyaset kurumu, güvenlik bürokrasimiz oturup karar verirler. Hangi enstrümanı kullanmayı kararlaştırırlarsa onu kullanırlar. Bunu yapmamaları bir eksikliktir. Bu milleti, bu devleti bu illetten kurtarmak için gerekli görülen adımları atmak bir görevdir."

Diğer Haberler