Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sağlıksız damacana su markaları açıklandı

Sağlıksız damacana su markaları açıklandı

03 Ağustos 2012 Cuma 23:51
Sağlık Bakanlığı, damacana su satış noktalarında uygunsuzluk tespit edilen ürün sayısının 114 olduğunu, bunların toplanan numuneler içindeki oranının yüzde 8'e tekabül ettiğini bildirdi. 15 dolum tesisinin de sağlık şartları uygun bulunmadı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye çapında hizmet veren 244 su firmasının ürünleri üzerinde inceleme yaptı, yaklaşık bin 100 numune laboratuvara gönderildi. 114 markada uygunsuzluk tespit edildi.

15 dolum tesisinin sağlık şartları uygun bulunmadı.

İşte o markalar; “Gençsu", “Karlık Madran", “Alka Madran", “İvriz Su!, “Beysu", “EDK Lara", “Hünkar", “Revan", “Buzdağ", “Kardelen", “İdeal", “Hazar Vox Nida", “Bahçeayran", “Esensu Özayran", “Kabalak"

Geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul'da 61 dolum tesisi üzerinde yapılan denetimde 5 marka geçer not alamamıştı. 'Buzada', 'Erpınar', 'Alps', 'Kervansaray' ve 'Yalısu' İstanbul için açıklanan kirliliği tespit edilen markalar oldu.

Dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimleri geçici olarak durdurularak cezai işlem uygulandı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, daha önce içinde bulunulan yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve içme suyu kullanımının artışı sebebiyle denetimlerin sıklaştırıldığının kamuoyuyla paylaşıldığı anımsatıldı.

-Denetim sonuçları-

Açıklamaya göre, Temmuz ayındaki rutin denetimlere ilaveten yapılan ek denetimlerde şu sonuçlara ulaşıldı:                                                            

-Ülkede halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamı yeniden değerlendirildi.

-Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmadı.

-Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre, Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamada bildirilenlere ilaveten Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağ, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak isimli damacana suyu markalarında uygunsuzluk tespit edildi.

-Üretimleri geçici olarak durduruldu-

Olumsuzlukların ilgili markaların diğer ürünlerinde değil sadece damacana sularında tespit edildiği vurgulanan açıklamada, dolum tesislerinde belirtilen markaların üretimlerinin geçici olarak durdurulduğu ve mevzuata göre cezai işlem uygulandığı ifade edildi.

Daha önce isimleri bildirilen 5 su markası dahil, belirlenen uygunsuzluklarını giderdiklerini ispatlayan firmaların üretimlerine devam etme izni verilebileceği belirtildi.

-Satış noktalarından alınan örnekler-

Türkiye genelinde piyasaya arz edilmiş ürünlerden satış noktalarından örnekler alındığı, bin 418 ürünün halk sağlığı laboratuvarlarında incelendiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

''114 üründe uygunsuzluk tespit edildi. Bunların toplanan numuneler içindeki oranı yüzde 8'e tekabül ediyor.

Dolum tesislerinde herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü su satış noktaları ve satılan ürünlerin isimleri www.thsk.gov.tr internet adresinde gün içinde duyurulacak.''

Açıklamada, satış noktalarındaki inceleme sonuçlarından hareketle bu firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamının çıkarılmaması gerektiğine işaret edildi.

-''Suyla bulaşan hastalıklarda artış yok''-

Suyla bulaşan hastalıklarda, halihazırda mevsim normalleri dışında bir artış gözlenmediği vurgulanan açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın denetimlerinin sürdüğü, denetimler sırasında belirlenen ve toplum sağlığını olumsuz etkileyebilecek hususların halkla paylaşılmaya devam edileceği bildirildi.

Spekülatif açıklamalara itibar edilmemesinin, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nca yapılan açıklamaların takibinin sağlık açısından önemine dikkat çekilen açıklamada, ''Bu konuda duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Halkımızın sağlığına zarar verebilecek içme suyu ürünlerine asla müsamaha etmeyeceğimizi bütün ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz'' ifadelerine yer verildi.(Star)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
15 Aralık 2016 Perşembe 08:56
04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:52
21 Nisan 2016 Perşembe 15:34
04 Şubat 2016 Perşembe 20:02
28 Ocak 2016 Perşembe 18:59
27 Ocak 2016 Çarşamba 21:08
04 Ocak 2016 Pazartesi 17:10
23 Aralık 2015 Çarşamba 10:58
14 Aralık 2015 Pazartesi 21:52
20 Temmuz 2015 Pazartesi 02:48