Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şahin: Uludere’de özür dilenecek bir şey yok

Şahin: Uludere'de özür dilenecek bir şey yok

23 Mayıs 2012 Çarşamba 17:30
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Uludere’de 34 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği bombardımanın emrini görüntüleri izleyen komutanın verdiğini söyledi.

İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’ın sorularını yanıtladı.

Şırnak'ın Uludere İlçesi Roboski Köyü'nde 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen ve çoğu çocuk 34 sivil yurttaşın yaşamını yitirdiği bombardımana ilişkin özür dilenecek bir durum olmadığını söyleyen Bakan Şahin, bombardıman emrini görüntüleri izleyen komutanın verdiğini söyledi.

Şahin, “Her kurumun, her işleyişin bir denetim mekanizması vardır. TSK, emniyet teşkilatı ve yargının belli bir mekanizması vardır. Terörist görünümlü bir gruba ateş açılmıştır. Bu olay, güvenlik güçlerimizin tecrübe hanesine yazılmıştır. Vur emrini Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı vermiş değil. Ben de 81 ildeki olayları anlık yönetecek değilim. Bunu sorgulamak bile yanlıştır. Mutlaka yönetim sorumludur. Yanlıştan yukarısı da sorumludur. Olayı anlık yönetecek, askeri ve emniyet yetkililerdir. Emri Ankara’da o görüntüleri analiz eden komutanlar vermiştir" dedi.

ÖLDÜRÜLEN GENÇLERE FİGÜRAN BENZETMESİ!

Köylülerin kaçakçılık yaparken vurulduklarını ve sağ yakalanmış olmaları durumunda da kaçakçılıktan yargılanacaklarını söyleyen Şahin, "Kaçakçılık olayı gölgede kaldı. O bölge KCK’nın kontrolünde bir bölgedir. Bölücü terör örgütünün sıktığı kurşun, giydiği giysi, ayakkabı parayla alınıyor. Bu gençler figüranlardır. Filmin baş aktörleri vardır" dedi. Bölgenin PKK tarafından kullanılan bir bölge olmamasına rağmen "KCK'nin kontrolünde bir bölgedir" denilerek katliamın meşrulaştırılması dikkat çekti.

'ÖZÜR DİLENECEK BİR OLAY DEĞİL'

Şahin, "BDP bu olayın parçası durumundadır. O insanlara kaçak malı veren PKK terör örgütüdür. Kaçakçılığın rantını elde eden KCK terör örgütüdür. Filmin bütününe bakılınca özür dilenecek bir şey yoktur" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "BDP muhataptır" sözlerine de açıklık getiren Şahin, "Müzakere ön şartı terör örgütünün silah bırakmasıdır. Başbakan çağrı yapmıştır. BDP’nin buna yeteneği, iradesi var mıdır. Ben hiçbir zaman umudumu kaybetmedim. BDP, KCK’nın güdümlü bir uzantısı görünümündedir. Öcalan’la müzakere mümkün değil. Terör suçundan ömür boyu mahkum olmuş, terörist başılığı tescil edilmiş birisiyle görüşülmesi mümkün değildir. Parlamentodaki siyasi partiyle görüşülebileceği ifade ediliyor" diye konuştu.

Şahin, istihbarat sayesinde PKK eylemlerinin yüzde 90’ının engellendiğini de savunarak "Terör olaylarında belli bir artışı bekliyoruz. Tedbirlerimiz devam ediyor. Terör olayı, son terörist kontrol altına alınınca bitecek" şeklinde konuştu.

Suriye konusuna da değinen Şahin, "Suriye, Türkiye’den intikam alma, zor durumda bırakmak için Suriye sınırına yakın bölgede terör örgütüne göz yumuyor. Suriye sınırında geçen sene olmayan bir terör yapılanması var. Suriye yönetiminin yaptığı devlet adabına uymaz" dedi.

Diğer Haberler