Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Salih Müslim: Kör çatışmada yer almayacağız

Salih Müslim: Kör çatışmada yer almayacağız

06 Kasım 2012 Salı 12:18
PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Biz ayaklanmada yer alıyoruz ama çatışmalarda yer almak istemiyoruz çünkü bu kör bir çatışmadır” dedi.

Fransız Le Figaro gazetesine mülakat veren PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, “Biz ayaklanmada yer alıyoruz. Kürtler Suriye rejimine karşıdır ama çatışmalarda yer almak istemiyoruz çünkü bu kör bir çatışmadır” dedi.

Batı Kürdistan’ın en büyük partisi PYD’nin Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürtlerin Suriye çatışmasında her iki tarafa da mesafeli durma politikasını anlattı.

“İlk kez isyancılar ile Kürtler arasında Halep’te çatışmalar yaşandı. Kürtler Suriye rejiminin yanında mı mücadele ediyorlar?” sorusuna Müslim şu yanıtı verdi: “Sözkonusu olan bir kazaydı. Özgür Suriye Ordusu tek bir bloktan oluşmuyor. Halep’te Kürtlere saldıranlar, Türklere yakın olan ve Özgür Suriye Ordusu ile resmi ilişkisi olmayan Salih Bedrettin tarafından yönetilen bir Kürt gruba bağlılar. 12 kadar militanımızın ölümüne mal olan bu olay çözülmek üzere.”

ÇÖZÜM İÇİN SİYASİ ÇABALARI DESTEKLİYORUZ

Müslim, “PYD’nin Kürtleri neden Başar El Esad karşıtı ayaklanmaya katılmıyor?” şeklindeki soruya da şu yanıtı veriyor: “Biz ayaklanmada yer alıyoruz. Kürtler Suriye rejimine karşıdır ama çatışmalarda yer almak istemiyoruz çünkü bu kör bir çatışmadır. Askeri çözüm yoktur. Kürtler başta BM arabulucusu Lakhdar Brahimi misyonu olmak üzere krize çözüm için siyasi çabaları destekliyor. Öte yandan, çok sayıda silahlı grubun farklı ajandaları var. Kürtler bu karanlık çatışmalara karışmak istemiyor. Hatırlatmam gerekir ki, Kürtler yoğun oldukları alanların yarısının kontrolünü ellerlinde bulunduruyor. Afrin, Kobani ve Derik’te tam denetimimiz var. Diğer yerlerde, Qamişlo, Ras-el Ayn ya da Dirbesiye’de, Esad’ı destekleyen Araplarla bir çatışmaya gitmek istemiyoruz. Biz açık bir şekilde muhalefetteyiz. Bu son aylarda, kuzeydeki Kürt bölgelerindeki topraklarımızı savunarak bunu gösterdik.”

NÜFUSUN YÜZDE 85’İNİ DENETİME ALMAK İSTEMİYORUZ

Siyasi, kültürel haklar ve Kürtlerin kendilerini savunma hakkını güvenceye alan bir anayasaya sahip, tüm dinleri ve etnisiteleri tanıyan demokratik bir rejimden yana olduklarını vurgulayan Müslim, “Biz nüfusun yüze 15’ini oluşturuyoruz. Kalan yüzde 85’i denetime almak istemiyoruz” dedi.

Suriye muhalefetinin Kürtlerin haklarını tanımaya hazır olmadığını ifade eden Müslim, “Şu ana kadar, örneğin Suriye Ulusal Konseyi (SUK) taleplerimizi tanımaya hazır değil, çünkü üyelerinin yüzde 60’ı Türkiye ile çok iyi ilişkileri olan dinci Müslümanlardan oluşuyor” diye belirtti.

FRANSIZLARLA İLİŞKİ KURMAK İSTERİZ AMA…

“Neden Fransız yardımı sizin kurtarılmış alanlarınıza ulaşmıyor” şeklindeki bir soruyu Müslim şöyle cevaplıyor: “Şu ana kadar Fransız makamları ile hiçbir ilişkimiz yok. Yardımlarını istemiyoruz ama yine de temsilcileri ile ilişki kurmak istiyoruz. Ne yazık ki Fransızlar, sadece kendisini temsil eden SUK’un başkanı Abdulbasıt Seyda gibi Kürtlerle görüşmeyi kabul ediyor. Bu konuda Fransızlar ittifakları olan Türkleri kırmak istemiyor.”

Le Figaro’nun “Irak’ta eğitim alan Kürt isyancılar var mı?” sorusuna ise Müslim, “Evet” diyerek, 700 Suriyeli Kürdün Federal Kürdistan Bölgesi’nde askeri eğitim aldığını belirtti. “Suriye Kürtlerinin alanlarına girebilmek için bekliyorlar” diyen Müslim, “Bunlar, bir yıldan beridir Suriye ordusundan firar eden askerlerdir” diye ekledi. Ordudan kaçan başka Kürt askerlerin ise Batı Kürdistan’da kalarak Halk Savunma Birlikleri’ne katıldığını ifade eden Müslim, Yüksek Kürt Konseyi bünyesinde bunları birleştirmek istediklerini söyledi.   ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları