Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Salih Müslim: Türkiye Henüz Diyaloğa Hazır Değil

Salih Müslim: Türkiye Henüz Diyaloğa Hazır Değil

03 Aralık 2012 Pazartesi 08:31
PYD’nin diğer halkların ve ya rejimlerin düşmanı olmadığını belirten Müslim, Türkiye’nin henüz diyaloğa hazır olmadığını yineledi

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim, kendilerinin Suriye devriminin bir parçası olduklarını ve Kürtleri inkar eden Müslüman Kardeşler benzeri partiler nedeniyle dışlandıklarını söyledi. Müslim, Suriye muhalefeti için “eğer gerçekten demokrasi isteselerdi, bizlerle Kürtleri anayasada bir ulus olarak tanıyacaklarına dair bir anlaşma yaparlardı“ dedi.

PYD’nin diğer halkların ve ya rejimlerin düşmanı olmadığını belirten Müslim, Türkiye’nin henüz diyaloğa hazır olmadığını yineledi. Müslim, Halk Savunma Birlikleri (YPG)’nin yeni katılımlarla her geçen gün daha da büyüdüğünü teyit etti.

Alman Frankfurter Rundschau gazetesi muhabiri Frank Nordhausen’a telefonla bir mülakat veren PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, Kürt bölgesine kaçan Arap, Hristiyan halklar ve Kürtlerden dolayı gıda sorunu yaşandığını ancak durumun henüz çok kötü olmadığını kaydetti. Müslim, en az yarısı Kürtlerden oluşan yarım milyon kişinin Suriye’nin diğer bölgelerindeki çatışmalardan kaçarak, Kürt bölgesine sığındığını belirtti.

Sosyal demokrat eğilimli Rundschau gazetesi muhabirinin PYD ile PKK ve Öcalan arasındaki ilişkilere yönelik ısrarlı sorularına karşılık veren Salih Müslim, PKK’nin kendi bölgelerinde olmadığını hatırlattı. Öcalan’ın tüm Kürtlerin lideri olduğunu kaydeden Müslim, Suriye’nin geleceği için de Öcalan’ın önerdiği ‚demokratik özerk halk konseylerinin‘ gerekliliğine işaret etti.

SURİYE MUHALEFETİ KÜRTLERİ KABUL ETMİYOR

Kendilerinin Suriye devriminin bir parçası olduğunu yineleyen PYD Eşbaşkanı, ‘Kürtlerin haklarını tanımayan, onları köle olarak gören’ bir anlayışla işbirliği yapamayacaklarını hatırlattı. Müslim, Suriye Ulusal Koalisyon’u ile neden birlikte hareket etmediklerine ilişkin bir soruya da, “ Çünkü onlar Kürt halkını tanımıyorlar, sadece bir köle olarak görüyorlar. Eğer gerçekten demokrasi isteselerdi, bizlerle Kürtleri anayasada bir ulus olarak tanıyacaklarına dair bir anlaşma yaparlardı. Ama bunu kabul etmiyorlar. Bu yüzden onlara katılmamız söz konusu değildir” şeklinde cevap verdi.

Salih Müslim, Katar’ın başkenti Doha’daki Suriye muhalefeti toplantısına neden katılmadıklarına ilişki ise, “ Kürt Yüksek Konseyi davet edilmiş olsa, kesinlikle katılırdık. Ama öyle olmadı. Maalesef bazı Arap oluşumları ne PYD’yi ne de Kürt Yüksek Konseyi’ni tanımıyor. Biz Temmuz ayında Kahire’deki buluşmada vardık. Ama özelikle Müslüman Kardeşler örgütü bizi kabul etmek istemiyordu, zira onlar Türk başbakanı Tayyip Erdoğan’ın ile yürüyorlar ” diyerek, Kürtlerin Suriye rejimi ile ittifak halinde olduğu yönündeki Türkiye destekli yanlış yönlendirmelere karşı çıktı.

TÜRK MİT’İ NUJİN DERİK’İ SORGULADI

PYD Eşbaşkanı, Alman gazetecinin Serekaniye’deki olaylar hakkındaki sorusuna cevaben ise şöyle dedi: “ Tümüyle Kürt olan birçok bölgeyi kontrolümüz altında tutuyoruz. Ancak Serekani gibi yerler de Arap nüfusun da varlığından dolayı biraz karışık ve bu yüzden oldukça dikkatli davranıyoruz. Serekani’de El Kaide bağlantılı iki grup Türkiye’den geldiklerinin üçüncü günü aniden Kürt mahallelerine saldırdılar ve biz de bunlara karşı savaştık.’’

Türkiye’nin El Kaide bağlantılı gruplara desteğine de değinen Salih Müslim, Serekaniye’deki çatışmalar sırasında muhaliflerin Türkiye’den askeri desteğin kesilmemesi kendileri ile savaştıklarını söylediklerinin de altını çizdi.

Gazetedeki röportajda, Serekaniye ve Halep’teki çatışmaların yaptıkları müzakereler neticesinde şimdilik durduğunu hatırlatan PYD Eşbaşkanı, Özgür Suriye Ordusu tarafından esir alınan YPG komutanı Nujin Derik’in Türk istihbaratı tarafından sorgulandığını da duyurdu. Müslim, bu olayın Türk MİT’i ile ÖSO’nun birlikte çalıştığına dair bir kanıt olduğuna dikkat çekti.

Salih Müslim, YPG saflarında 10 bini aşkın gencin bulunduğunu ve bu sayının Suriye ordusundan kaçan gençlerin de katılmasıyla her geçen gün arttığını da sözlerine ekledi.

Diğer Haberler