Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Saman fiyatları cep yakıyor

Saman fiyatları cep yakıyor

30 Ağustos 2012 Perşembe 17:40
Bu yıl yağışların az olmasına bağlı olarak boy atmayan buğday ve arpa, saman fiyatlarının geçen yıllara göre üç kat yükselmesine neden oldu.

Van'da yağışların az olması ot fiyatlarında olduğu gibi saman fiyatlarına da yansıdı. Geçen sene samanın ton fiyatı 100 lira ile 125 lira arasında değişirken bu yıl 3 kat yükselerek 450 lira oldu.

Saman fiyatlarının önümüzdeki günlerde yükselmeye devam edeceğini dile getiren köylülerden Ferhat Sönmez, kendisinin de 4 tona yakın saman satın aldığını belirterek, "Bunun sebebi, buğday ve arpanın yağışların az olmasına bağlı olarak boy atmamasıdır. Buğday ve arpa kısa kalınca sapından da yeteri kadar saman elde edemiyoruz. Zaten bu yıl ki buğdayın hem başakları küçüktü hem de taneleri zayıftı." dedi.

Yağışlara bağlı olarak ot fiyatlarının da çok yüksek olduğunu söyleyen Sönmez; "Ot fiyatları da bu yıl çok yüksektir. Geçen sene bağı 1 lira iken bu yıl 3,5-4 liraya kadar yükseldi. Ne yapacağımızı ve bu kış mevsimini nasıl geçireceğimizi bilemiyoruz." diyerek çaresizliğini dile getirdi.

Tüm bunların aksine hayvan fiyatlarının düştüğüne dikkat çeken Sönmez; kendilerini zorlu bir kış mevsiminin beklediğini söyledi.

Öte yandan Şanlıurfa ve Diyarbakır gibi illerden Van`a kamyonlarla saman getirildiği görülüyor.(İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları