Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
SAMER Araştırmasında Kürtler Statü İstedi

SAMER Araştırmasında Kürtler Statü İstedi

20 Nisan 2012 Cuma 17:35
Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER)'nin 11 Kürt ilinde yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER)'nin 11 Kürt ilinde yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı. Buna göre 11 Kürt ilinde yaşayanların yüzde 82.3'ü kendini Kürt olarak tanımlarken, yüzde 46'sı 'demokratik özerklik', yüzde 92'isi ise anadilde eğitim talebinde bundu.

Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (SAMER) tarafından 11 ilde 755 kişiyle yapılan "Toplumsal Sorunlar ve Yeni Anayasa, Algı, Beklenti ve Talepler" ön raporu Diyarbakır Dedeman Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. SAMER'in araştırmasını Diyarbakır Barosu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu'nun işbirliğiyle yaptı.

Raporun açıklamasına BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Diyadin Gezer, Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, KESK Dönem Sözcüsü ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

"BU ÇALIŞMA NE İSA'YA NE DE MUSA'YA YARANMAYACAK"

Toplantıda konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, bu çalışmanın hem İsa'ya hem Musa'ya yaranamayacak bir çalışma olabileceğini belirterek, bunun objektif bir çalışmanın sonucu olduğunu söyledi. Aktar, "Eğer Kürt meselesi konusunda bir çözüm aranıyorsa, anadilde eğitimin önü açılmalı" dedi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş ise, bu ankete katılan Kürtlerin çok olgun çok demokratik ve ne istediğini bilen bir tablo önlerine koyduklarını söyledi. Kürtlerin kendi kendilerini yönetmek, anadilde eğitim hakkının mutlaka tanınmasını istediklerine dikkat çeken Beştaş "Bu çalışmanın herkese ciddi bir mesaj verdiğini düşünüyorum'' diye konuştu.

SAMER Koordinatörü Çetin Gürel, ankete katılanların yüzde 56'sının kadınlardan, yüzde 44'ünün ise erkeklerden oluştuğunu söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 66'sının Müslüman Şafiilerden oluştuğunu ifade eden Gürel, bölge halkında 1982 anayasasına ilişkin genel algının olumsuz olduğunu belirtti.

Ağrı, Batman, Bitlis, Bingöl, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Siirt, Urfa, Şırnak ve Dersim'de yapılan ankette ve hazırlanan raporda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

ETNİK KÖKEN VE SİYASİ GÖRÜŞ Hanefilerin oranı yüzde 29.1, Alevilerin oranı yüzde 2.9, Ezidi, Hıristiyan ve diğer inanç gruplarının toplam oranı ise yüzde 2'dir. Ankete katılanların yüzde 82.3'ü kendini Kürt ve Zaza olarak tanımlarken, yüzde 7.3'ü Arap, yüzde 9.1'i ise Türk olduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların yüzde 50.7'si bağımsız-BDP'ye, yüzde 31'i AKP, yüzde 2.1'i CHP seçmeninden oluştu.

ANAYASAYA BAKIŞ Yüzde 47.3 mevcut anayasayı askeri-baskıcı, yüzde 31.8'i ise faşizan bir anayasa olarak gördü. Yüzde 87'si Türkiye'nin yeni bir anayasaya ihtiyacı olduğunu söyledi. Katılımcıların yüzde 79'una göre yeni anayasa ihtiyacının doğmasında en etkili faktör Kürt sorunudur. Yüzde 61 en etkili faktör olarak başörtüsü, türban sorunu ile askeri vesayet ve demokratikleşme sorunlarını görmektedir. BDP seçmeninin yüzde 87'sine, AKP seçmeninin ise yüzde 68'ine göre en etkili faktör Kürt sorunudur."

YENİ ANAYASA NASIL OLMALI? Yüzde 52'si demokratik, sivil, çoğulcu yeni bir anayasanın Kürt sorununu tamamen çözeceğini belirtirken, BDP seçmeninin yüzde 55'i, AKP seçmeninin ise yüzde 49'u yeni anayasanın Kürt sorununu tamamen çözeceğine inanıyor. Yüzde 57'sine göre Anayasa Uzlaşı Komisyonu'na halkın görüşleri yetersiz şekilde veya hiç ulaşmıyor. Bölge halkının yüzde 90'dan fazlası yeni anayasanın ülkede ve dünyada barışı gözetmesi, toplumun farklılığını bastırmadan çoğulcu yapısını tanımasını talep ediyor.

ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ Yüzde 57'sine göre yeni anayasada Atatürk milliyetçiliği kesinlikle olmamalı. Katılanların yüzde 54'ü ise anayasada Atatürk ilke ve inkılaplarının kesinlikle olmamasını istedi. Ayrıca anket yapılan kişilerin yüzde 66'sı ise yeni anayasada değiştirilemez hükümlerin olmaması gerektiğini savundu.

KÜRTLERİN STATÜSÜ Yüzde 20'si mevcut idari yapının korunması gerektiğini, yüzde 12'si federatif bir yapı olmasını, yüzde 20'si yerel yönetimlerin yetkilerinin artırılmasını, yüzde 24'ü ise bölgesel yönetimler oluşturulması gerektiğini savundu. Yeni anayasada Kürtlere yasal statü tanınması talebini dile getirenlerin oranı ise yüzde 81.5 olarak belirlendi. Kürtlere hiç bir statü tanınmamasını isteyenlerin oranı yüzde 9.1 olarak belirlenirken, yüzde 9.3'ü idari özerklik, yüzde 11.7'si federal yönetim, yüzde 19.3'ü bağımsızlık ve yüzde 41.2'si demokratik özerklik verilmesi gerektiğini söyledi.

BAĞIMSIZLIĞA SEÇMENİN BAKIŞI BDP seçmeninin yüzde 96'sı, AKP seçmeninin ise yüzde 62'sinin Kürtlere statü verilmesini istedi. BDP seçmeninin yüzde 55'i demokratik özerklik, yüzde 20'si bağımsızlık, yüzde 15'i federal yönetim, yüzde 6'sı idari özerklik isterken, yüzde 2'si ise Kürtlere hiç bir statü verilmemesini istedi. AK Parti seçmeninin ise yüzde 27'si demokratik özerkliği, yüzde 15'i bağımsızlığı, yüzde 7'si federal yönetimi, yüzde 13'ü ise idari özerkliği destekledi. AKP seçmeninin yüzde 18'i Kürtlere hiç bir statü tanınmaması gerektiğini söylerken, yüzde 20'si ise fikri olmadığını belirtti.

ARAPLARIN KÜRTLERE İLİŞKİN GÖRÜŞLERİ Anketin etnik köken dağılımına göre Kürtlerin statüsü konusunda bölgede yaşayan Kürtlerin yüzde 46'sı demokratik özerkliği savunuyor. Arapların yüzde 27 oranında 'Bağımsızlık' dediği ankette, Türklerin yüzde 26'sı ise Kürtlere hiç bir statü tanınmaması görüşünü belirtti.

RESMİ DİL Yüzde 44.1'i ülkede resmi dilin Türkçe olmasını istedi. Katılımcıların yüzde 4.6'sı anayasada resmi dile yer verilmemesi gerektiğini savunurken, yüzde 35.1 ise eğitim dilinin sadece Türkçe olması gerektiğini, diğer dillerin seçmeli ders olarak okutulmasını istedi. Yüzde 35.2'si eğitimin her düzeyinin kişinin anadilinde olması gerektiğini, diğer dillerin seçmeli olmasını isterken, yüzde 21.5'i ise Türkçe ve Kürtçe'nin birlikte eğitim dili olmasını istedi.

LAİKLİĞE BAKIŞ Yüzde 76'sı yeni anayasada Laiklik ilkesinin gözetilmesini istedi. Bununla birlikte katılımcıların yüzde 95'i devletin her türlü inanca eşit destek sunması, yüzde 91'i başörtüsü ve dini simgelerin her alanda serbest olması, yüzde 58'i din kültürü ve ahlak dersinin zorunlu kalması, yüzde 69'u Cemevlerinin ibadethane olarak tanınması görüşüne tamamen katıldığını belirtti. Yüzde 60 Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kaldırılması gerektiği görüşüne ise hiç katılmadıklarını söyledi.

SEÇİM BARAJI VE PARTİ KAPATMA Yüzde 16'sı seçim barajının kaldırılmamasını, yüzde 31.9'u yeni anayasa ile birlikte barajın yüzde 5'e düşürülmesini, yüzde 16.6'sı yüzde 3'e düşürülmesini isterken, yüzde 28.6'sı ise seçim barajı olmamasını talep etti. Yüzde 43'üne göre partiye değil, suç işleyen milletvekiline ceza verilmeli. Katılanların yüzde 44'ü ise siyasi partilerin hiç bir zaman kapatılmaması gerektiğini savundu.

VİCDANİ RET HAKKI Araştırmaya katılanların yüzde 76'sı yeni anayasa vicdani ret hakkının tanınmasını, yüzde 69'u profesyonel orduya geçilmesini, yüzde 68'i ise zorunlu askerliğin kaldırılmasını istedi.

MGK VE YÖK KALDIRILMALI Ankete katılanların yüzde 39'u Cumhurbaşkanı'nın yetkilerinin kısıtlanmasını ve yüzde 59'u MGK'nın kaldırılmasını istedi. Ayrıca yüzde 63'ü YÖK'ün kaldırılmasını, yüzde 74'ü ise askeri üst mahkemelerin kaldırılarak yargının birleştirilmesini talep etti.

ANF

Diğer Haberler