Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sami Tan : ‘Tek Dil - Tek Millet’ İle Çözüm Olmaz

Sami Tan : ‘Tek Dil - Tek Millet’ İle Çözüm Olmaz

21 Ağustos 2010 Cumartesi 14:22
PKK’nin “eylemsizlik” kararını ve hükümetin yaklaşımını değerlendiren İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan, “Tek dil, tek millet yaklaşımı sorunu çözmez” dedi.
Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) olağanüstü toplantısına katılan Sami Tan, PKK ve hükümetin son dönemlerdeki yaklaşımını değerlendirdi.

Hükümet ve devlet kurumlarının mevcut zihniyeti ile Kürt sorununun çözülemeyeceğine dikkat çeken Tan, “Silahların susması, barış için bir fırsattır. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Gençlerin ölmemesi için ilk başta operasyonların durması gerekir” dedi.

“Gençler ölmesin” sözünden kimilerinin “polis ve asker ölmesin” diye anladığını kaydeden Tan, şunları söyledi:

“Gençler ölmesin, insanlar ölmesin demek, sadece polis ve askerler ölmesin anlamına gelmemeli. Kürt gençleri de, gerillalar da ölmemeli, öldürülmemeli. Bu nedenle şunu net vurgulamak gerekiyor; operasyonların devam etmesi sorunun önünde büyük bir engel. Barış ve demokrasi savunucuları, operasyonlara karşı seslerini yükseltmeli.”

PKK'nin “eylemsizlik kararı” ile sorumluluğunu dile getirdiğini belirten Tan, bundan sonra yaşanacak her ölümden AK Parti hükümeti ile devletin sorumlu olacağını söyledi. Tan, “Bu sorunun çözümü için artık somut adımlar atılmalı. Red, inkar, tek dil, tek millet söylemleri ile bu sorunun çözülemeyeceğini artık herkes biliyor. Hükümet artık bu tür oyunlardan vazgeçmeli” diye konuştu.

AKnews

Diğer Haberler