Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Sami Tan : ‘Tek Dil - Tek Millet’ İle Çözüm Olmaz

Sami Tan : ‘Tek Dil - Tek Millet’ İle Çözüm Olmaz

21 Ağustos 2010 Cumartesi 14:22
PKK’nin “eylemsizlik” kararını ve hükümetin yaklaşımını değerlendiren İstanbul Kürt Enstitüsü Başkanı Sami Tan, “Tek dil, tek millet yaklaşımı sorunu çözmez” dedi.
Diyarbakır'da düzenlenen Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) olağanüstü toplantısına katılan Sami Tan, PKK ve hükümetin son dönemlerdeki yaklaşımını değerlendirdi.

Hükümet ve devlet kurumlarının mevcut zihniyeti ile Kürt sorununun çözülemeyeceğine dikkat çeken Tan, “Silahların susması, barış için bir fırsattır. Bu fırsat iyi değerlendirilmeli. Gençlerin ölmemesi için ilk başta operasyonların durması gerekir” dedi.

“Gençler ölmesin” sözünden kimilerinin “polis ve asker ölmesin” diye anladığını kaydeden Tan, şunları söyledi:

“Gençler ölmesin, insanlar ölmesin demek, sadece polis ve askerler ölmesin anlamına gelmemeli. Kürt gençleri de, gerillalar da ölmemeli, öldürülmemeli. Bu nedenle şunu net vurgulamak gerekiyor; operasyonların devam etmesi sorunun önünde büyük bir engel. Barış ve demokrasi savunucuları, operasyonlara karşı seslerini yükseltmeli.”

PKK'nin “eylemsizlik kararı” ile sorumluluğunu dile getirdiğini belirten Tan, bundan sonra yaşanacak her ölümden AK Parti hükümeti ile devletin sorumlu olacağını söyledi. Tan, “Bu sorunun çözümü için artık somut adımlar atılmalı. Red, inkar, tek dil, tek millet söylemleri ile bu sorunun çözülemeyeceğini artık herkes biliyor. Hükümet artık bu tür oyunlardan vazgeçmeli” diye konuştu.

AKnews

Diğer Haberler