Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sarmaşık Derneği’ne 900 bin liralık yardım geri istendi

Sarmaşık Derneği'ne 900 bin liralık yardım geri istendi

29 Ağustos 2012 Çarşamba 14:46
DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında fakir ailelere yardım amacıyla kurulan Sarmaşık Derneği’ne 2008-2009 yıllarında yaptığı 900 bin liralık nakdi yardım, müfettiş incelemesinde usulsüz bulundu.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin 2006 yılında fakir ailelere yardım amacıyla kurulan Sarmaşık Derneği’ne 2008-2009 yıllarında yaptığı 900 bin liralık nakdi yardım, müfettiş incelemesinde usulsüz bulundu. Müfettişler 900 bin lirayı kararda imzası bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı BDP ’li Osman Baydemir ile 15 encümen üyesine borç çıkardı. Bunun üzerine belediye dernekten faiziyle 965 bin lira tutan nakdi yardımı geri istedi. Dernek ise parayı taksitler halinde geri ödeyebilmek için üyelerine çağrı yaptı. Dernek Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, bu kararın fakir ailelere darbe olduğunu söyledi.

Diyarbakır ’da Büyükşehir Belediyesi, Baro, İHD , Tİcaret ve Sanayi Odası, Güneydoğu Sanayici ve İş Adamları Derneği, Tabib Odası ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği gibi 46 kuruluşun katılımıyla kurulan ve ayda yaklaşık 3 bin 500 aileye kuru gıda yardımı yapan Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’ne, 2008-2009 yıllarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan toplam 900 bin liralık nakdi yardım geri istendi. 2006 yılında Diyarbakır ’ın yoksulluk haritası çıkarıldıktan sonra kurulan Sarmaşık Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin oluşturduğu gıda bankası proje ortaklarından olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, belirlenecek yoksul ailelere kuru gıda alınarak dağıtılması için derneğe 2008 yılında 400 bin, 2009 yılında ise 500 bin lira nakdi yardım yapmıştı.

Ön incelemede Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan encümen kararıyla Sarmaşık Derneği’ne yapılan yardımların yasal olmadığı raporu düzenlendi. Raporda, kamu zararı oluştuğu gerekçesiyle 2008-2009 yıllarında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan toplam 900 bin liralık yardımla ilgili kararda imzaları bulunan, başta Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir olmak üzere 15 encümen üyesi ile ödeme işlemlerinde imzaları bulunan belediye görevlilerine 900 bin lira borç olarak çıkarıldı.

Sarmaşık Derneği’nin Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Danıştay’a itirazının hukuk sakandalı olabilecek içerikte çifte standart içeren bir kararla sonuçlandığını iddia etti.
Faizi ile birlikte 965 bin lira tutan nakdi yardımı belediyeye 6 taksitte geri ödeyeceklerini, ancak bunun yoksulların evine gidebilecek kaynakları kısıtlayacağını kaydeden Dr. Selçuk Mızraklı, " Diyarbakır gibi bir yerde yoksullukla mücadele programına bir büyükşehir belediyesinin destek olmasından daha büyük bir kamu yararı olabileceğini düşünmüyorum" dedi.

Diğer Haberler