Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Savaşı bitirmek için siyasi irade lazım’

'Savaşı bitirmek için siyasi irade lazım'

07 Ağustos 2012 Salı 15:08
Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker: Ölenler fakirin çocuğu; asker de, PKK militanı da... Bu savaştan kimse kazanmıyor. Bunu bitirmek lazım, bunun için siyasi bir irade lazım.

Dağda ceset topluyorlar

Şemdinli'deki çatışma 17’nci gününe girdi. Bölgeye giden CHP heyetinden Mehmet Şeker Taraf’a konuştu.

Şemdinli’de incelemelerde bulunan CHP heyeti Ankara’ya döndü. Heyet, incelemeleriyle ilgili dört sayfalık bir rapor hazırlayarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na sundu. Hafta içinde açıklanacağı belirtilen raporla ilgili Taraf ’a bilgi veren Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, çatışmalardan dolayı 10 tane yerleşim yeri boşaltıldığını söyledi. Bölgedeki yoğun güvenlik önlemlerine dikkat çeken Şeker, “Biz, milletvekilleri olarak orada yokluğun, dağın taşın içerisinde iki gün zor dayandık, bu insanlar her gün bunu yaşıyor. Oradaki dram çok büyük, insanların psikolojisi çok kötü” dedi. Şeker, şunları söyledi: “Tümen komutanından tutun, valisi, emniyet müdürü, polisi, askeri, vatandaşı, herkes, ‘Bu savaşı bitirin. Bunu bitirenin heykelini dikeceğiz. Biz bıktık, işsizliğimiz var, yoksulluğumuz var, bunların hepsini çözeriz. Ama bu sorunu çözün, çözmezseniz daha da büyüyecek’ diyor. Ve dedikleri de doğru.” Şeker, bölgede büyük bir güvenlik zaafiyeti olduğunu da söyledi.

Başbakan Erdoğan’ın son bir ayda 115 PKK’lının öldürüldüğü yönündeki açıklamalarını anımsatan Şeker, “Bunların ailesi var, 10’ar kişiden sayarsanız bin tane. Devlet, bin tane düşman kazanıyor. Ölenler fakirin çocuğu, asker de, PKK militanı da... Bu savaştan kimse kazanmıyor. Bunu bitirmek lazım, bunun için siyasi bir irade lazım” diye konuştu.(Taraf)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları