Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sebze Hali’ndeki Yangına Geçmiş Olsun Ziyareti

Sebze Hali'ndeki Yangına Geçmiş Olsun Ziyareti

31 Ağustos 2010 Salı 11:36
Büyükşehir Belediye Başkanvekili Metin Kılavuz esnafa geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kılavuz, "Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır" dedi.

Diyarbakır Sebze ve Meyve Hali'nde çıkan ve 13'ü tamamen 23 işyerinin hasar gördüğü yangın tamamen söndürülürken, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Metin Kılavuz esnafa geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kılavuz, "Tek tesellimiz can kaybının olmamasıdır" dedi.

Sebze ve Meyve Hali'nde dün saat 15.30'da çıkan kontrol altına alındıktan sonra gece geç saatlere kadar soğutma çalışmalarının yapıldığı yangında 23 işyeri yandı. Yangına Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ekiplerinin yanısıra DİSKİ, Fen, Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler ile Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Sur Belediyesi ekipleri de müdahale etti. Yangında 100 bin tahta ve plastik kasanın yandığı bildirilirken, İtfaiye Daire Başkanı Hakkı Bilici de petrol türevi olan plastik kasaların yanmasıyla birlikte ısının bin santigrat dereceye ulaştığını söyledi. Bilici'nin de kolundan yaralandığı yangında yer yer patlamalar, parlamalar ve çökmeler meydana geldi.

Bilici 11 araç ve 40 personelle yangına müdahale edildiğini söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanvekili Metin Kılavuz, Genel Sekreter Abdullah Sevinç, Genel Sekreter yardımcısı Mustafa Yıldız, İşletme ve İştirakler Daire Başkanı Hikmet Altuğ, Sebze-Meyve Komisyoncuları Oda Başkanı Mehdi Taş ve yönetim kurulu üyesi Yaşar Malkoç'la birlikte esnafları ziyaret etti. Kılavuz yanan işyerlerini gezeterek esnaflara geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Kılavuz ziyarette yaptığı kısa açıklamada, Diyarbakır'ın çok büyük bir faciayı atlattığını belirterek, "Bu faciada ciddi bir mali kayıp var. Bizi sevindiren yan, bu olayda herhangi bir can kaybının olmamasıdır" diye konuştu.

Gelen ihbar üzerine itfaiyenin teyit almadan yola çıktığını ve 3-4 dakika içinde yanına müdahale ettiğini belirten Kılavuz, "Olayın büyüklüğü ve vehameti nedeniyle diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da yardım istenmiştir" ifadelerini kullandı. Yangını söndürmede itfaiyenin büyük bir gayret gösterdiğini dile getiren Kılavuz, itfaiyeye teşekkür etti. Esnafın önce kendi işyerindeki yangına müdahale için itfaiyeyi zorladığını ifade eden Kılavuz, "Herşeye rağmen itfaiye ekipleri kendilerini de rikske atarak A Blok'taki ara yere geçerek yangının diğer işyerlerine sıçramasını önlemiştir" şeklinde konuştu.

Kılavuz, valiye de seslenerek esnafın ciddi bir mali zararının söz konusu olduğunu belirterek, zararın karşılanması konusunda tüm yetkililerle birlikte çalışma ve çaba içerisinde olacaklarını söyledi. Kılavuz Sebze-Meyve Komisyoncuları Oda Başkanı Mehdi Taş'a geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Taş da ilk olarak iki itfaiye aracının müdahale ettiğini, daha sonra diğer araçlar ile tüm ilçe belediyelerinin araçlarının geldiğini belirterek can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

Diğer Haberler