Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Seçim bitti, sonuçlar bekleniyor

Seçim bitti, sonuçlar bekleniyor

09 Temmuz 2012 Pazartesi 02:30
Libya halkı, Muammer Kaddafi`nin devrilmesinden sonra Libya Ulusal Meclis üyelerini seçmek için yapılan ilk seçimlerde sandık başına giderek oylarını kullandı.

Libya halkı, Muammer Kaddafi`nin devrilmesinden sonra Libya Ulusal Meclis üyelerini seçmek için yapılan ilk seçimlerde sandık başına giderek 13 seçim bölgesine ayrılan ülkede, oylarını 1584 seçim merkezindeki 6629 salonda kullandı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nuri el-Abbar, ``Kayıtlı 2 milyon 865 bin seçmenden yaklaşık 1,2 milyonun oy kullandığı seçimlere katılım oranı yüzde 43 olarak gerçekleşti`` dedi.

el-Abbar, ``Ülke genelindeki seçim merkezlerinin yüzde 94`ünde oy verme işlemleri belirlenen saatte ve sorunsuz olarak başladı. Ancak seçim komisyonunun elinde olmayan güvenlikle ilgili nedenler ve işlemler için gerekli lojistik desteğin merkezlere ulaştırılamaması sebebiyle yaklaşık 100 merkezde oy verme işlemlerinde gecikme yaşandı`` şeklinde konuşarak oy verme işlemlerinin planlandığı gibi önceki gün saat 20.00`de sona erdiğini bildirdi.

Yolsuzlukla suçlananlar, Kaddafi destekçileri, Ulusal Geçiş Konseyi üyeleri seçimlerde aday gösterilmedi.

Seçim sonuçlarına ilişkin ilk açıklamanın bugün yapılacağı, nihai sonuçların ise Çarşamba günü açıklanacağı bildirildi.

Libya`da120`si bağımsız, 80`i parti listelerinden seçilen vekillerden oluşacak 200 sandalyeli Kurucu Meclis, ilk oturumunda başkanını belirleyecek ve bir ay içerisinde Başbakan ve Anayasa Komisyonu`nu seçecek. Anayasa Komisyonu`nun 120 gün içinde anayasayı hazırlaması öngörülüyor.

Anayasa Komisyonu`nun hazırlayacağı taslak anayasa 30 gün içinde referanduma sunulacak Libya halkı referandumda üçte iki çoğunlukla taslağa destek verirse taslak ülkenin anayasası olarak kabul edilecek.

Diğer Haberler