Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Seçmeli Ders başvuruları 12 Eylül’de bitiyor

Seçmeli Ders başvuruları 12 Eylül'de bitiyor

09 Eylül 2012 Pazar 21:02
Bu yıl okullarda öğrenciler, Kur'an-ı Kerim ve Hazreti Peygamber'in Hayatı'nı seçmeli ders olarak öğrenebilecek.

4+4+4 yasa tasarısının kabul edilip zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasından sonra yapılan yeni düzenlemelere göre öğrenciler, bu yıl okullarda 5. Sınıftan itibaren, Kur`an-ı Kerim ve Siyer dersini seçmeli olarak öğrenebilecek. Öğrenci velilerinin 12 Eylüle kadar mutlaka çocuklarının Kur`an-ı Kerim ve siyer dersini seçmeli olarak öğrenebilmesi için, okullara dilekçe vermeleri gerekir.

Yasaya göre bu dersleri almak isteyen öğrenci sayısı 10`a ulaştığında Öğrenciler bu dersleri alabilecek. Kur`an-ı Kerim ve Peygamberimizin Hayatı, yeni sistemde ikinci kademe olan 5`inci sınıftan başlayarak, lise sona kadar seçmeli ders olarak alınabilecek.

Alınan Haklar Bir İmtiyaz Değildir

İkra Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Genel Sekreteri Kenan Adıgüzel, söz konusu derslerin doksan yıldır ikinci sınıf muamelesi gören halka, haklarının sadece küçük bir bölümünün verildiğini söyleyerek, alınan bu hakların bir imtiyaz olmadığı değerlendirmesinde bulundu. Adıgüzel, Kendilerini imtiyazlı gören bir zümrenin sürekli bütün yapılarıyla Müslümanların üzerine çöreklenip nefeslerini kesmeye çalıştığını ifade ederek şöyle dedi: "12 Eylül`de seçmeli ders süresi bitiyor. Erdemli ve toplumuna faydalı bir nesil için velilerimiz bu konuda acele edip gerekli hassasiyeti göstererek çocuklarının seçmeli ders tercihlerini Kur`an-ı Kerim ve Siyer Dersleri yönünde yapmalarını tavsiye ediyoruz."

Tercih Tarihi Çok Kısa Tutulmuş

Seçmeli ders tercih tarihinin12 Eylül tarihi ile sınırlandırmanın yanlış ve hatalı olduğunu söyleyen Adıgüzel, bu tarihi geniş bir sürece yayılmasının bir gereklilik olduğunu söyleyerek, bu derslere girecek öğretmenlerin eksikliğinin ise seksen beş bin din görevlisinin mevcut öğretmenlere yardımcı olmaları ile kapatılacağının altını çizerek, velilerin bu konuda yeterince bilgilendirilmediğini söyledi.

Okullar Açılmadığı İçin Hiçbir Velilinin Seçmeli Derslerden Haberi Yok

İntegral Dersaneleri yöneticilerinden eğitimci Mustafa Uruç` da velilerin seçmeli ders konusunda yeterli bir bilgiye sahip olmadığını belirterek bu konuda net bir açıklamanın olmadığını söyledi. Okullar açılmadığından dolayı hiçbir velinin bu uygulamadan haberi olmadığını söyleyen Uruç basının da bu konuda duyarsız olduğunu vurguladı.

Seçmeli Dersler Konusunda Velilere Bilgilendirme Toplantıları Yapmalı

Okulların 17 Eylül itibarı ile açılacağına, seçmeli ders başvurularının da 12 Eylül`de yapılacağına dikkat çeken Uruç "Verilen zaman epey kısa bir zaman aralığıdır. Okullar açıldıktan sonra da seçmeli dersler tercih edilebilsin ve başvurular geniş bir zaman sürecine yayılsın, çünkü bu konuda veliler gerekli ve yeterli bilgiye sahip olmadığı için bu süreçte aynı zamanda gerekli bilgiye de sahip olacaklardır. Hatta bu konuda okulların açıldığı ilk hafta öğrencilere seçmeli dersler ile ilgili olarak tercih dilekçesi iliştirilip velilere gönderilebilir veya veli bilgilendirme toplantıları yapılabilir. Bu tür ön hazırlıklar yapıldıktan sonra tercihlerin yapılması en uygun olanıdır" şeklinde konuştu.(İLKHA)

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05