Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Seçmeli dersler için yarın son gün!

Seçmeli dersler için yarın son gün!

11 Eylül 2012 Salı 18:42
2013-2014 eğitim yılında, bu sene ilk kez 5. sınıflarda ve 9. sınıflarda "seçmeli ders" olarak okutulacak olan Kur’anı-ı Kerim, Siyer ve Kürtçe dersleri için son gün yarın (12 Eylül 2012)

2013-2014 eğitim yılında, bu sene ilk kez 5. sınıflarda ve 9. sınıflarda "seçmeli ders" olarak okutulacak olan Kur’anı-ı Kerim, Siyer ve Kürtçe dersleri için son gün yarın (12 Eylül 2012).

MEB’den verilen bilgilere göre, birden fazla seçmeli ders seçilebilecek. İsteyen veliler çocukları için hem Kur’an-ı Kerim hem de Kürtçe’yi seçebilirler. Seçilen derslerin toplam saati en çok 8 saat olabilecek. Kürtçe dersini tercih edenlerden isteyenler Kurmanci isteyenler Zazaki lehçelerini tercih edebilecek. Kürtçe (Kurmanci, Zazaki) dersi Yaşayan Diller ve Lehçeler adı altında seçmeli dersler tablosunda yer alıyor.

Tercihli derslerden birinin okulda okutulabilmesi için en az 12 kişinin o dersi tercih etmesi gerekiyor. Bu sebeple son gün olan 12 Eylül’e kadar velilerin okullara dilekçe ile başvurması gerekiyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in yaptığı açıklamaya göre; “Öğretim kurumlarına kayıtlı 5. sınıf ve 9. sınıf öğrencilerinin, bakanlığın www.meb.gov.tr internet adresindeki seçmeli derslerin tanıtımlarını 3-10 Eylül 2012 tarihleri arasında inceleyerek hangi dersleri seçeceklerine karar verecek. Yayımlanacak dilekçeye göre seçmeli dersleri belirleyerek, 10-12 Eylül tarihleri arasında öğrenim göreceği ortaokul veya imam hatip ortaokul müdürlüğüne ulaştıracaklarını ve en az 12 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda grup oluşturulacak.”

Diğer Haberler