Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şehirlerde Açlık Grevleri ve Yürüyüşler

Şehirlerde Açlık Grevleri ve Yürüyüşler

27 Ekim 2012 Cumartesi 18:56
Siyasi tutsakların 46. gününe giren açlık grevine destek amacıyla birçok kentte açlık grevleri başlatıldı.

 

Siyasi tutsakların 46. gününe giren açlık grevine destek amacıyla birçok kentte açlık grevleri başlatıldı. Dersim'de yapılan yürüyüşte tutsakların talepleri sahiplenilirken Urfa'da AKP binasına siyah çelenk bırakıldı.

PKK ve PAJK'lı tutsakların başlattığı, milletvekilleri, gazeteciler, belediye başkanları, barış anneleri ve çocukların da bulunduğu yüzlerce Kürt siyasi tutsak tarafından sürdürülen açlık grevlerine destek amacıyla birçok kentte dönüşümlü açlık grevleri başlatıldı.

Ağrı'nın Patnos ilçesinde, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine destek amaçlı ilçe binasında 3 günlük açlık grevi başlatıldı. BDP Ağrı İl Başkanı Fahrettin Yıldırım, Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, BDP Patnos ve Tutak ilçe örgütü, il genel ve belediye meclis üyeleri katıldı. Açıklama yapan Patnos Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine destek vermek amacıyla eyleme girdiklerini belirterek, "Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlık, güvenlik ve özgürlük koşullarının sağlanması ve anadilde eğitim ile savunma hakkı önündeki tutsakların taleplerini destekliyoruz" dedi.

Cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Doğubayazıt Belediye binası yanında kurulan çözüm çadırında açlık grevi başlatıldı. İlçe binasında başlayan açlık grevi 2 gün sürecek BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, Doğubayazıt Belediye Başkanvekili Salih Ersingün, belediye meclis üyeleri, BDP'li öneticiler, TUHAY-DER, tutuklu aileleri katıldı. TUHAY-DER yöneticisi Ahmet İnan, cezaevlerinde başlatılan açlık grevlerine karşı kamuoyunda duyarlılık yaratmak amacıyla açlık grevlerine katıldıklarını söyledi. BDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy ise, "Kürtçeyi meşrulaştırmışız. Şimdi açlık grevine bedenini yatıran arkadaşlarımız kendi anadilinde savunma yapamıyorlar, hala 'bilinmeyen bir dil' deniliyor. Arkadaşlarımızın talepleri meşrudur biz de Kürt halkı olarak bu eylemlerin içinde olacağız" dedi. Aksoy, Türkiye'nin her ilinde çeşitli eylem ve etkinliklerinin devam ettiğini belirterek, "21. yüzyıl Kürtlerin özgürlük yılıdır. Herkes bunu kavramalı hala Kürtler kendi haklarını savunduğu için cezaevlerindeler. Kürt sorununun çözümü için adım atmalısınız. Bu taleplerin destekçisi değil, doğrudan parçasıyız. Çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz" dedi.

MİLLETVEKİLİ BİRTANE DE AÇLIK GREVİNE KATILDI

BDP Kars İl Örgütü tarafından dün başlatılan dönüşümlü açlık grevi 2. gününde devam ediyor. "Tecride son, talepler kabul edilsin" pankartının asıldığı BDP İlçe binasında dün başlayan eyleme BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane de katıldı. Açlık grevi eylemine kitlesel ziyaretler de sürüyor.

HAKKARİ'DE 10 GÜNLÜK DÖNÜŞÜMLÜ AÇLIK GREVİ

BDP Hakkari İl Örgütü il binasında 10 günlük dönüşümlü açlık grevi başlattı. BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani, BDP PM Üyesi M. Sıddık Akış, Hasan Güzel ve Ulaş Koparan, BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt, Hakkari Belediye Başkanvekili Bülent Armut, Çukurca İlçe Başkanı Servet Tunç, Çukurca Belediye Başkanı Mehmet Kanar, BDP'li yöneticiler, kentteki seçilmişler ve tutsak yakınlarının başlattığı açlık grevine, kentte bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda yurttaş da destek verdi. "Açlık grevinde olan tüm yoldaşlarımızı saygıyla selamlıyoruz", "Kutsal eylemlerini sahipleniyoruz" pankartı ve 'Rûmeta mirovahiyê wê îşkencê bişkîne", "Azadiya Serok azadiya me ye", "Em azadiya Serokê xwe di xwazin", "Bi ruhê Kemal Pir em we silav dikin" dövizlerinin asıldığı İl binasında, konuşan BDP Hakkari İl Başkanı Rahmi Kurt, arkadaşlarının yalnız olmadığını ve onların onurlu duruşlarını sahiplendiklerini, onların yolunda inançla yürüyeceklerini söyledi. Kurt, "Bilindiği gibi 46 gündür arkadaşlarımız süresiz dönüşümsüz açlık grevinde. Bizler de bu taleplere ve açlık grevine destek vermek için 10 gün dönüşümlü devam edecek açlık grevi başlatıyoruz. Bugün yönetici ve kentimizdeki seçilmişler ve tutsak aileleri olacak. Yarın ve daha sonraki günlerde kentteki değişik mahallelerde greve destek veren yurttaşlarımız bu grevi devam ettirecekler" dedi.

BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Hamit Geylani ise, "Bedenini ölüme yatıranların anadil hakkı, savunma hakkı ve en önemlisi Sayın Öcalan'ın özgürlüğü talepleri görülmelidir. Sizlerin bu onurlu adımınızı selamlıyoruz. Bugün 46 gündür arkadaşlarımız bedenlerini ölüme yatırmışlar. Talepleri olan kendi önderliklerinin özgürlüğü için canlarını feda etmeye hazırlar ve feda edeceklerini belirtiyorlar. Ayrıca kendi onurları ve kişilikleri sayılan anadillerini konuşmak ve onunla savunma yapmayı talep ediyorlar. Talepleri haklı ve Allah yolunda da doğru taleplerdir" dedi. Geylani, "Bakın sadece Hakkari'den Tayyip Temel, Hasan Kaçar, Aydın Akış, Sami Geylani, Hüseyin Duman, Davut Polat, Cumhur Karuman, Mazlum Kaplan ve Faruk Beyter açlık grevindeler. Bunlar gibi yüzlerce arkadaşımız bu uğurda bedenini ölüme yatırmış" diye konuştu.

VİRANŞEHİR'DE AKP'YE SİYAH ÇELENK

 

Urfa'nın Viranşehir ilçesinde, BDP İlçe Örgütü AKP İlçe binasına siyah çelenk bıraktı. BDP Urfa Milletvekili İbrahim Binici, BDP PM Üyesi Adnan Etli, Viranşehir, Suruç, Ceylanpınar belediye başkanları, BDP İl ve ilçe yöneticileri, Kışla Mahallesi'nde bulunan BDP İlçe binasına gelerek, açlık grevindeki eylemcileri ziyaret etti. Ardından BDP'li seçilmişlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi, Eski PTT Caddesi'nden AKP İlçe binasına doğru yürüdü. Zılgıtlarla yürüyen BDP'lilere yurttaşlar alkışlarla destek verdi. Ceylanpınar Caddesi üzerinde polis yolu kapatarak yürüyüşe izin vermeyeceğini belirtti. Burada yaşanan kısa süreli tartışmanın ardından 20 kişilik bir grup, AKP İlçe binası kapısına siyah çelenk bıraktı. Burada konuşan BDP'li Binici, tutsakların başlattığı eyleme kimsenin sessiz kalmaması gerektiğini belirterek, "Tutsaklar iki demokratik talep için bedenlerini ölüme yatırdılar. Bu taleplerin kabul edilmesini bekliyoruz. Hiç kimse bu konuda sessiz kalmamalıdır. AKP sessiz kaldığı için kapılarına siyah çelenk bırakıyoruz" diye konuştu. Öte yandan Viranşehir'de açlık grevi eyleminde bugün grevi ikinci bir grup devraldı.

Urfa'nın Siverek ve Suruç ilçelerinde BDP'nin binalarında tutsaklara destek vermek amacıyla açlık grevi başlatıldı. Gruplar halinde açılık grevine giren BDP'lilerin, açlık grevi süresiz-dönüşümlü şekilde devam edecek.

KOCAKÖY VE HAZRO'DA AÇLIK GREVİ

Açlık grevindeki tutsaklara destek vermek amacıyla Diyarbakır'ın Kocaköy ve Hazro ilçelerinde 3 günlük dönüşümlü açlık grevleri başlatıldı. 15'er kişilik gruplarla başlatılan açlık grevleri BDP ilçe binalarında başladı.

KÜRT YAZARLAR DERNEĞİ'NDEN BASIN AÇIKLAMASI

Diyarbakır'da Kürt Yazarlar Derneği, PKK'li ve PJAK'lı tutsakların 12 Eylül'den itibaren başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek olmak amacıyla AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Kitle adına Kürtçe ve Türkçe basın metnini okuyan Kürt Yazarları Derneği Başkanı Şehmus Sefer, Türkiye'de her 10 senede bir filmin tekrarlandığını, bu filmi sessiz film olarak tanımladıklarını belirterek, "Sesimizi çıkarmadan izlememizi salık verir ceberut iktidar. Daha dün gibi hafızamızda açlık grevlerinde teker teker genç bedenlerin yitip gidişi. Türkiye'de en masumane bir talep için yüzlerin bedenlerini ölüme yatırması mı gerekir? Bu coğrafyada yaşayan bizlerin de bu ölümlere bu kadar tepkisiz ve sağır kalması kabul edilebilinir mi?" dedi. Dünyanın hiçbir yerinde "az buçuk" gelişmiş ülkelerinde insanların anadili nedeniyle bedenini ölüme yatırmadığını vurgulayan Sefer, "Hangi nasibini insanlıktan almış iktidar bu talepler karşısında bu kadar duyarsızlaşabilir? Ölüm eşiğine gelmiş yüzlerce tutuklunun bu insani talepleri bunca kurum, sivil toplum örgütü ve basınıyla nasıl bu kadar 'gündemsizleşebilir'?" diye sordu.

DERSİM'DE YÜRÜYÜŞ

BDP Hozat İlçe Örgütü öncülüğünde cezaevlerinde devam eden süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek vermek amacıyla ilçe binasından Cumhuriyet Meydanı'na yürüyüş gerçekleştirildi. BDP İl ile Hozat ve Pertek ilçe yöneticilerinin yanı sıra, Pertek ilçesinde açlık grevine giren eylemciler, EMEP, ÖDP ilçe yöneticileri, Hozat Belediye Başkanı Cevdet Konak, Partizan ve Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) üyelerinin katıldığı yürüyüşte "Yaşamı uğruna ölecek kadar seven açlık grevi direnişçilerini selamlıyoruz. Taleplerini sahipleniyoruz" pankartı taşındı. "Biji berxwedana zindana", "Direne direne kazanacağız" ve "Barışın elçisi İmralı'dadır" sloganlarının atıldığı yürüyüşte, "Anadilde eğitim haktır", "Tecrit değil, muhatap İmralı", "Onurlu duruşunuzu selamlıyoruz" ve "Ölüm değil çözüm istiyoruz" dövizleri taşındı. Yürüyüşün ardından konuşan BDP Hozat İlçe Başkanı Ali İhsan Yurttaş, cezaevlerinde 12 Eylül'den bu yana başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine dikkat çekerek, her saatin önemli olduğu bir süreci yaşadıklarını söyledi.

 

İZMİR'DE TİYATROCULAR GREVDE

 

Türkiye cezaevlerinde 12 Eylül tarihinden itibaren başlatılan süresiz-dönüşümsüz açlık grevine destek amacıyla İzmir Yenikapı Tiyatrosu kendi binasında 1 günlük açlık grevi eylemine başladı. "Ölümleri durduralım, karanlığa ses verelim", "Sessiz kalma suça ortak olma" dövizleri taşıyan grup adına açıklama yapan Oyuncu Orçun Masakçı, Yenikapı Tiyatrosu'nun bütün oyuncularıyla açlık grevi eylemine destek verdiğini belirtti. Açlık grevi eylemine Trabzon, İzmir, İstanbul, Bartın, Samsun ve Ankara'daki çeşitli tiyatro kurumlarının yapacakları 1 günlük eylem boyunca destek mesajlarıyla yanlarında olacaklarını belirten Masakçı, "Ölümleri durduralım karanlığa hep birlikte ses verelim" dedi.

VAN SİYASİ TEMSİLCİLERİNE HER GÜN BİR EYLEMLE DESTEK VERİYOR

Van TUYAD-DER yöneticileri 46. gününe giren süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek amaçlı Feqiyê Teyran Parkı ile Sanat Sokağı'nda el ilanları dağıtarak standlar açtı. Stantlarda üzerinde Van F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunanların isimlerinin yazılı olduğu pankart asıldı. Van F Tipi Cezaevi'nde açlık grevinde olan ve pankarta ismi yazılanlar şöyle: Tahir Umiyican, Şeraffettin Demir, Kahraman Muşlu, Abdo Şen, Sedat İke, Fırat Bor, Önder Alp, İsmet Karak, Özkan Doğan, Mehmet Cin, Metin Akkoyunlu, Yavuz Evin, Erol Cengiz, Yusuf Akın, Abdurrahim Özek, Adil Pala, Harun Pala, Sait Öztürk.(ANF)

 

Diğer Haberler