Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Selahaddin Eyyubi, Mısır Selahaddin Kalesi’nde anıldı

Selahaddin Eyyubi, Mısır Selahaddin Kalesi'nde anıldı

05 Ekim 2012 Cuma 15:38
Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ün fethedilişinin yıldönümü nedeniyle Kahire'de düzenlenen bir programla anıldı.

Selahaddin Eyyubi, Kudüs'ün fethedilişinin yıldönümü nedeniyle Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Selahaddin Kalesi'nde düzenlenen bir programla anıldı.

Kudüs’ün Selahaddin Eyyubi tarafından fethedilişinin yıldönümü münasebetiyle başkent Kahire’nin tarihi Selahaddin Kalesi’nde Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi anıldı. Programa başta HAMAS lideri Halid Meşal olmak üzere çok sayıda İhvan yetkilisi iştirak etti.

"Filistin Bizim Meselemizdir" 
Program, Kur’an-ı Kerim tilavetinden sonra Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin danışmanı Muhammed İsmet’in konuşmasıyla başladı. Mısır’ın Filistin’i asla unutamayacağını dile getiren İsmet, "Mısır 30 senelik aradan sonra Tahrir devrimiyle sancağı yeniden eline aldı. Bu mübarek devrimden sonra ilk işimiz Kudüs'ü Siyonist İsrail`in işgalinden kurtarmak olacak. Bizler Kudüs`ü asla unutacak değiliz, Filistin meselesi herkesten önce Mısır`ın meselesidir. Bizler Filistinli gençlere buradan selam gönderiyoruz. İsrail`in bunca eziyet ve zulmüne rağmen Kudüs’ü Siyonistlere teslim etmediler." dedi.

"Kudüs’ü Ancak Cihadla Kurtarabiliriz" 
Mısır’da 25 Ocak halk devriminden sonra ilk defa resmi bir etkinliğe katılan Meşal, Mısır halkına övgüler yağdırdı. Kudüs'ün fethinin Arap devrimleriyle başladığını ifade eden Halid Meşal, "Kudüs, Selahaddin Eyyubi'nin İkinci memleketi olan Mısır ile şeref bulacak. Eğer Mısır yok olursa Filistin davası da yok olur. İçinde bulunduğumuz bu ay Mısır`ın İsrail`e galip geldiği aydır. Ayrıca bu mübarek ayda Kudüs Haçlılardan kurtarılmış uzun bir zamandan sonra Selahaddin Eyyubi ile yeniden eski izzetine kavuşmuştur." dedi.

Kudüs'ün özgür olabilmesi için tıpkı Selahaddin Eyyubi gibi onun yolunda kan dökmek, kurban vermek gerektiğini ve İsrail`in sadece kuvvetten anladığını ifade eden Meşal, "Filistinlilerin özgürlüğü ancak kan, kurban ve cihad ile olur. İsrail`le aynı masaya oturup anlaşma yapmakla değil. Kudüs'ü İsrail belasından ancak cihad ile kurtarabiliriz." ifadelerini kullandı.

"Artık Sizden Yardım Değil Kudüs’ün Özgürlüğünü İstiyoruz" 
Konuşmasını Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Arap devletlerinin liderlerine seslenerek bitiren Meşal, "Sizleri Filistin’i yeniden özgürlüğüne kavuşturmak için yeni projeler çizmeye çağırıyorum. Şimdiye kadar Filistin’e yapmış olduğunuz yardımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Ama artık bizler sizden yardım değil Kudüs`ün özgürlüğünü istiyoruz. Mısır artık devletiyle, Cumhurbaşkanıyla, kanunuyla Müslümanların elindedir." dedi.

Programı değerlendiren Yazar Suat Yaşasın, iki sene öncesine kadar Mısır'da Filistinli olmanın suç olduğunu hatırlatarak, "Devrimden önce Mısır’da Filistinli olmak demek ölmek demekti. HAMAS’ın birçok yetkisinin Mısır'da vahşi işkencelerle katledildi. Hatta HAMAS yetkililerinin yakınları da cezaevinde öldürülüyordu. Üzerinden iki yıl geçmeden böyle bir programın Selahaddin Kalesi'nde Mısır’ın kalbinde yapılması ve Mursi’nin insanları Filistin'de cihada davet etmesi Allah'ın lütfü olarak değerlendirilebilir." dedi.(İLKHA)

Diğer Haberler