Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Selahattin Demirtaş: Kürtleri Köle Yapmak İstiyorlar

Selahattin Demirtaş: Kürtleri Köle Yapmak İstiyorlar

21 Mart 2012 Çarşamba 18:25
Newroz Bayramı Adana'da onbinlerce kişinin katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Adana'nın Seyhan İlçesi'nde düzenlenen Newroz kutlamaları için halk, sabahın erken saatlerinden itibaren alana akmaya başladı.

Tertip Komitesi ve ilde bulunan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katılıp kısa konuşmalar yaptığı kutlamalara; BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Akdeniz Belediye Başkanı Fazıl Türk ve onbinlerce kişi katıldı.

"BU HALK SİZDEN İZİN ALMAYACAK"

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz'u genelgeye sığdırmaya çalıştıklarını dile getirerek, "Newroz kutlamasını 21'in dışında yapamazsınız dediler. Bu genelgeyi bu halk kabul etmedi. Bu genelgeyi yayınlayan zihniyet sanıyor ki, Kawa Dehak'a isyan ettiğinde Dehak'tan izin aldı, Mazlum Doğan Amed Zindanı'nda direnirken Kenan Evren'den izin aldı sanıyorlar. Bu halk sizden izin almayacak. Gördük ki, bu halk ne zaman nerede kutlamak istiyorsa kutluyor. Bu halk alanlara akarak, taleplerini net bir şekilde dile getirdi" değerlendirmesini yaptı.

"KÜRTLERİ KÖLE YAPMAK İSTİYORLAR"

Kürt halkının dilinin ve kültürünün önündeki tüm engellerin kaldırılması gerektiğinin altını çizen Demirtaş, "Kürt halkı ayrı bir millettir, ayrı bir dili var diyoruz. Anayasa tartışmalarının yapıldığı bu süreçte Ortadoğu'nun kaderinin belirlediği bir süreçte Kürt halkı alanlara çıkmasın, sesini çıkarmasın istiyorlar. Zindana atmanın, Roboskîlerin diğer tüm baskıların nedeni budur. Kürtler korksun evinden çıkamaz hale gelsin, biz anayasayı yazarken tekrar Kürtleri köle olarak kabul edelim diyorlar. Bütün hesap budur" diye konuştu.

AKP iktidarının bu korku politikasının son 3 yılda artarak devam ettiğine dikkat çeken Demirtaş, "Bakın tüm bu yapılanlar, siz bu alanlara çıkmayın, kokup evinizde oturup televizyonda AKP genel başkanını izleyin diye yapılıyor. Şimdi siz bu meydana çıktınız ya, şimdi Amedliler, İstanbullular, Vanlılar, Geverliler, Muşlular ve diğer tüm alanlardaki halkımız meydanları doldurdular ya, işte onların aylardır yıllardır kurdukları tezgah tuzla buz oldu" dedi. Demirtaş, Kürt halkının önünde tek bir yol bırakıldığını belirterek, direnmekten başka bir çözümün olmadığının altını çizdi. Demirtaş, "AKP Hükümeti Kürt halkını genelgelerle yönetemez, panzerle copla yola getiremez. Bu Newroz bunu göstermiştir. Bu halk kendini yönetmek istiyor. Kürdistan'da özerklik istiyor, eğitim istiyor..." dedi.

KUTLAMA SONRASI MÜDAHALE

Konuşmalardan sonra kitle müzik eşliğinde halaylar çekti. Kutlama sonrası yürüyüşe geçen kitleye polis müdahale etti. Dağlıoğlu Polis Karakolu önünde bekleyen çevik kuvvet polisi ve panzerler, yürüyen kitleye tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Kitle polisin müdahalesine taşlarla karşılık verdi. Kitle ile polis arasındaki gerginlik devam ediyor. Öte yandan kutlamalar sırasında polis helikopterleri kitle üzerinde uçuş yaptı. Adana'da Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı mahallelerde çok sayıda polis bulunurken, çevre illerden de çok sayıda polisin takviye olarak kentte gerildiği görüldü.

Diğer Haberler