Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Selahattin Demirtaş’tan Diyarbakır Halkına Newroz Çağrısı

Selahattin Demirtaş'tan Diyarbakır Halkına Newroz Çağrısı

17 Mart 2012 Cumartesi 16:16
BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz yasaklarına karşı 127 merkezin hiçbirinde programlarını iptal etmeyeceklerini belirtti.

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Newroz yasaklarına karşı 127 merkezin hiçbirinde planlama ve programlarını iptal etmeyeceklerini belirterek, Amed halkına açık çağrıda bulundu: “(Amed halkı) asla geri adım atmadan bütün baskılara karşı onurlu bir duruşu ve direnişi sergilemek gibi tarihi bir sorumlulukla karşı karşıyadır.”

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ile Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 2012 yılı Newroz programı ve kutlamalarına yönelik engellemelere ilişkin BDP Diyarbakır İl binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk, BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, BDP Bingöl Milletvekili İdris Baluken, Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, BDP MYK Üyesi Yıldız Aktaş, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Hafize İpek ile ilçe belediye başkanları ve BDP'li il ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Ulusal ve yerel basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, salon Newroz afişleri ile süslendi. İlk konuşmayı yapan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, son 12 yıldır yaptıkları Newroz kutlamalarında bugüne kadar tarih engeline takılmadığını hatırlattı.

"Bu yıl hükümet yasaklamak için çok bahane aradı" diyen Demirtaş, "Önce Newroz'un provoke edileceği haberleri yayıldı AKP medyası tarafından. Bunun tutmayacağı görüldü. Daha sonra halkın Newroz'a katılımının çok güçlü olacağını yapılan çalışmalarda, hükümete giden istihbaratlarda çok büyük görkemli Newroz mitinglerinin yapılacağı anlaşıldı. Bir şekilde bunun önüne geçilmesi kararı alındı hükümet tarafından" şeklinde konuştu.

127 MERKEZİN HİÇBİRİNDE KUTLAMA İPTALİ YOK

2012 yılı Newroz'unun açıkça yasaklanamayacağı ve hükümetin buna cesaret edemeyeceği için, tüm planları ve hazırlıkları boşa çıkarmak için kutlamaların ayın 21'inde yapılmasının dayatıldığını ifade eden Demirtaş, "Bu nedenle hazırlığı yapılmış mitinglerimizin teknik ve örgütleme çalışması bitirilmiş, mitinglerimizin tamamı 21'i hariç yasaklandı ya da iptal edildi, ertelendi. Bu şekilde 21'ine hazırlık yapamayacağımız bir zaman aralığında 2 gün önceden bize bile tebligat yapılmadan basın üzerinden duyuru yapılarak Newroz etkinlikleri yasaklanmış oldu. Dünden bu yana arkadaşlarımızla yaptığımız değerlendirme toplantılarında, mahallelerde yapılan halk toplantılarında bir kararlaşmaya vardık. Dün de ifade etmiştik ama bugün özellikle AKP'nin yasağına karşı daha önceden planlamış 127 merkezin hiçbirinde Newroz planlamamızı ve kutlamamızı iptal etmediğimizi aynı program çerçevesinde hayata geçireceğimizi halkımıza duyuruyoruz" dedi.

YASAKLARIN HİÇBİR MEŞRUİYETİ YOK

"İstanbul ve Diyarbakır dahil olmak üzere 21'ine kadar planlanmış ne kadar etkinliğimiz varsa tamamı yer ve saat değişmeden aynı şekilde hayata geçirilecektir" diyen Demirtaş, "AKP, valilikler eliyle sadece mitinglerimizi yasaklamıştır. Newroz kutlaması yasaklanmamıştır. Dolayısıyla aynı yer ve saatlerde büyük Newroz kutlaması yapacağız. Newroz yasaklı değildir, engellenemez. Halkımız bu duyarlılıkla, bu kararlılıkla her yerde şimdiye kadar olduğu gibi Newroz kutlamalarına sahip çıkacaktır. Hiçbir yerde değişiklik planlamadığımız gibi sanatçı programından, konuşmacı programına kadar tamamı da uygulanacaktır. Hükümetin aldığı erteleme ve yasaklama kararı bizim açımızdan hiçbir meşruiyetinin olmadığını belirtmek istiyoruz. Bu bir idari karardır. Hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Meşruiyeti olmayan bir kararı halkımız tanımayacaktır. Suç işleyen bir hükümete karşı halkımız gerekli tutum neyse onu alacaktır. Halkımıza katılımın en güçlü şekilde yapılması çağrısı yapıyoruz. Yarın saat 10.00'da Amed'te Newroz kutlama yerinde hep birlikte olacağız. Çevre il ve ilçeler tüm mahalleler çoluğuyla çocuğuyla yarın Newroz alanında olacaktır. Milyonların doldurduğu Newroz Meydanı taleplerini beklentilerini siyasal sürece dair gücünü ortaya koyacak bir etkinlikle Newroz'u kutlayan bir halk gerçeği olacaktır. İstanbul'da da arkadaşlarımız hazırlıklarını sürdürüyor" diye konuştu.

ANF

Diğer Haberler