Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Serêkaniyê’de Kürt tarafından ateşkes için iki koşul!

Serêkaniyê'de Kürt tarafından ateşkes için iki koşul!

15 Aralık 2012 Cumartesi 14:48
Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentindeki çatışmalara son vermek için Yüksek Kürt Konseyi (YKK) devreye girdi.

Batı Kürdistan’ın Serêkaniyê kentindeki çatışmalara son vermek için Yüksek Kürt Konseyi (YKK) devreye girdi. YKK öncülüğünde bölgedeki Kürt ve Arap ileri gelenlerinden oluşan bir komite oluşturuldu. YPG ateşkes için iki koşul öne sürdü.

Türkiye destekli silahlı çeteci grupların 12 Aralık’ta Serêkaniyê’ye girerek saldırıda bulunması üzerine üç gün boyunca şiddetli çatışmalar yaşandı.

Çatışmaların son bulması için YKK’nin girişimleri sonucu Kürt, Arap ve ileri gelenlerden oluşan bir komite oluşturuldu. Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) görüşmelerin başlaması için bir heyet oluşturdu.

Alınan bilgilere göre Kürtlerin askeri gücü Halk Savunma Birlikleri (YPG)’nin “kentteki her ulusun yer aldığı bir meclisin kurulması” ve “kent içindeki tüm askeri noktaların kaldırılması” yönündeki taleplerin kabul edilmesi koşulu ile silahları susturacağı bildirildi.

Kent ileri gelenlerinin araya girmesi sonucu çatışmalar dururken, oluşturulan heyetler arasında bugün görüşmelerin başlaması bekleniyor. YPG güçlerinin de büyük çoğunluğu hakimiyeti altında olduğu kentte tedbirlerini arttırdı.

Çeteci gruplar Kuzey Kürdistan sınırına yakın olan Arap mahallesi Mehet de konumlanmış durumda. 14 Aralık günü yaşanan şiddetli çatışmaların sonuçları hakkında henüz bir bilanço verilmedi.

Yerel kaynaklar 12-14 Aralık tarihleri arasında onlarca silahlı çete mensubunun öldüğünü bildirmişti. Onlarca yaralı da Türk ambulansları ile Serêkaniyê’nin Kuzey Kürdistan’daki ikizi olan Ceylanpınar hastanelerine taşındı. Saldırıya ÖSO’ya bağlı en az 20 grup katıldı. YPG, silahlı gruplara ait üs olarak kullanılan bir çok evi ele geçirirken, bu evlerde Türk bayrakları da bulunmuştu. (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları