Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Servis Aracına Taşlı Sopalı Saldırı

Servis Aracına Taşlı Sopalı Saldırı

31 Ağustos 2010 Salı 02:11
Gever(Yüksekova)'de iki kooperatif arasında devam eden anlaşmazlık nedeniyle bir servis aracının önü 50 - 60 kişilik bir grup tarafından kesilerek taş ve sopalarla saldırı düzenlendi.
Edinilen bilgilere göre; hastane hattında çalışan 24 nolu kooperatif şoförlerinden Adil Durmazer (38) isimli servis şoförünün önünü kesen bir grup, ellerindeki taş ve sopalarla araca saldırdı. Canını zor kurtardığını belirten Durmazer; yaşadıklarını şöyle anlattı: “Çarşı merkezindeyken telefon geldi ve ana yolun, Akalan Köyü yakınlarında 3 nolu kooperatif üyeleri ve bunlara destek veren bazı Akalan Köylüleri tarafından kesildiğini söylediler.

Polis: ''Biz müdahale edemeyiz, jandarmaya haber verin''

Ben de araçtaki 6 -7 yolcu ile Hastane güzergâhı üzerindeki polis noktasına kadar geldim. Burada polislere durumu bildirdim ve 'yolumuz kapatılmış, bir kaza veya olay çıkmadan bunun için bir şeyler yapın' dedim. Ama polis, söz konusu yerin kendi alanları dışında olduğunu belirterek durumun jandarmaya haber verilmesi gerektiğini belirttiler. Kısa süre sonra olay yerine gelen BDP İlçe yöneticileri, yolu kapatan 3 nolu kooperatif üyeleri ile bunlara destek veren bazı Akalan Köylülerinin yanına gittiler.

BDP yöneticileri: ''Yolu açtık, geçebilirsizin''

Anayol üzerinde bekleyen kalabalıkla bir süre konuşan BDP yöneticileri tekrar yanımıza döndüler ve 'kendileri ile konuştuk, yolu açacaklar, araçlarınıza binip gidebilirsiniz' dediler. Beraberimizde BDP Yüksekova İlçe Başkanı Hüsnü Bulgan bulunduğu halde kalabalık grup tekrardan yön değiştirerek taş ve sopalarla bize doğru saldırıya geçtiler.

Canımızı Zor Kurtardık

Durumu fark ettikten sonra BDP İlçe Başkanı ile aracı zar zor terk ederek polis noktasına doğru geri çekildik. Aracımıza yaklaşan grup ellerine aldıkları kaldırım taşları ve sopalarla dört bir yandan araca saldırmaya başladılar. Aracın tüm camlarını kıran saldırganlar bununla da yetinmeyerek beraberinde getirdikleri demirlerle kaportaları söküp aracı yakmaya yeltendiler. Oradan uzaklaşmasaydık canımıza kastedeceklerdi. Jandarmanın olay gerine gelmesinden sonra bize saldıranlar gece karanlığından faydalanarak kaçtılar''

Olay sonrası karakola giderek söz konusu saldırıyı düzenleyenler hakkında şikâyette bulunduklarını belirten Adil Durmazer; “Bu sorunun biran önce sorumlu yöneticiler tarafından çözülmesini istiyoruz. Bu güzergâh bizim hakkımız, M plakasının bu hat üzerinde bir hakkı olmazken sürekli tatsızlıklar çıkartıp olayların yaşanmasına neden oluyorlar. Biz bu hat üzerinde baya masraflar yaptık, şuan bile araçlarımızın taksitlerini bitiremedik. Bu saldırıyı düzenleyenler hakkında tazminat davası açacağız, hem canımızı zor kurtardık, bizi öldürmeye kalkıştılar ve 30 bin TL değerindeki aracı nerdeyse hurdaya çevirdiler'' şeklinde konuştu.

Olaya ilişkin açıklamada bulunan 24 nolu kooperatif başkanı Hamdi Durmazer ise, olayın üzüntü verici olduğunu belirterek; “yol kooperatif servislerimiz için kapatıldı diye haber geldi. Ben de aracımla olay yerine gittim. Yolu kapatan kalabalık içinde biri beni işaret ederek 'işte başkanları bu' diyerek oradakileri üzerime saldırttı. Taşlarla aracıma saldıran grubu yararak arkadaşlarımızın yanına varabildim. Olayların daha da büyütülmeden çözülmesini istiyoruz'' dedi.

Olaya ilişkin soruşturma devam ediyor.

İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları