Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sevinç: Kazancınız Barışla Olur, Kârımız Kardeşlik Olur

Sevinç: Kazancınız Barışla Olur, Kârımız Kardeşlik Olur

29 Mart 2012 Perşembe 19:07
Diyarbakır’da TÜYAP’ın organize ettiği “Ortadoğu Ahşap İşleme Makineleri Fuarı”, “Ortadoğu Mobilya Yan Sanayi Fuarı” ile “Ortadoğu Üretim Makineleri ve Yan Sanayiler Fuarı” başladı.

Fuarın açılışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç, 8 bin yıldan bu yana kalp atışlarının hiç durmadığı, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış ve bunların pek çoğunun izlerini bağrında taşıyan bir kent olduğunu söyledi. Diyarbakır’ın 2012’de 6 ayrı zaman diliminde 12 fuara ev sahipliği yapacağını belirten Sevinç, “Elbette fuarlar iş dünyasının buluştuğu, ticari bağlantıların yapıldığı, yeni teknik ve teknolojilerin tanıtıldığı bir zemindir. Ama bunun yanında fuarlar insanların birbirini tanıdığı, farklı farklı bağların kurulduğu, önyargıların kırıldığı olanaklar da yaratıyor” dedi. Diyarbakır’a gelen firma ve konuklara seslenen Sevinç, “Kenti bir baştan bir başa gezmenizi, esnafla, insanlarla temas kurmanızı öneriyorum. Kentim sizleri bağrına basacaktır” dedi.

‘Pazara ulaşımda engeller var’

İnsan onuruna yaraşır bir yaşam için dil, kimlik ve özgürlük kadar ekonomik ve sosyal kalkınmanın da önemli olduğunu ifade eden Sevinç, “Aslında ekonomik ve sosyal kalkınma özgür ve mutlu bir yaşamın ayrılmaz parçasıdır” dedi.  Diyarbakır bugün yeni teknolojilerin, arz ve talebin buluşmasına ev sahipliği yaptığına işaret eden Sevinç, “Ancak gelin görün ki bu piyasaya, bu pazara ulaşım konusunda pek çok engel bulunuyor” dedi ve şöyle devam etti:

Irak’tan gelenlere ticari vize verilmiyor

“Örneğin hemen yanı başımızda bulunan Irak ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden insanlar çok rahat bir şekilde buraya gelemiyor. Ancak turist vizesi ile buraya geliyorlar. Oysa ticari vize ile rahatça gelip bu fuara katılabilmelidirler. Hatta vize bile kalkmalıdır. Ünlü ozanımız Ahmed Arif, ‘Pasaporta ısınmaz içimiz’ der.  Yine Suriye ile ilişkilerde doğru bir kararla vizeler kaldırıldı. Ama bugün savaş tamtamları çalıyor. Bırakınız insanlar gelsinler, bırakınız insanlar gidebilsinler. Gümrük duvarlarını, savaş duvarlarını kaldırmalıyız, yıkmalıyız. Bakın İran’la ticaret yapmak isteyen insanlarımız Uludere’de, Roboski’de savaş uçaklarıyla parçalandılar. Tek dertleri ticaret yapıp ailelerinin ekonomilerine katkı sunmaktı. Kapıları, yolları kapatmayalım ki insanlar başka yolları tercih etmesinler.”

Diyarbakır’a gelen firmalara ve firma temsilcilerine çağrı yapan Sevinç, “Ülkemizin pek çok şehrinden kalkıp buraya geldiniz. Suriye’den, Irak’tan, İran’dan pek çok ticaret erbabının buraya gelmesi, bu fuarda sizlerle buluşmasının kime ne zararı olabilir?” diye sordu.  Genel Sekreter Abdullah Sevinç konuşmasını şöyle bitirdi:

‘Siz barışla Ortadoğu’ya girebilirsiniz’

“Siz ticaret erbapları, siz girişimciler tarihte çok büyük değişimler yaptınız. Burjuva devrimini gerçekleştirdiniz, Ortaçağ dönemini siz kapattınız. Bu konuda herkesin kendi cephesinde bu duvarların aşılması konusunda bir baskı grubu olmasını bekliyoruz. Emin olun siz isterseniz, başarırsınız. Halkların kardeşçe, eşit ve yan yana yaşayabileceği bir Ortadoğu’nun yaratılmasında siz girişimcilerin, ticaret erbaplarının, firmaların rolünün büyük olduğuna inanıyorum. Belki kimi uluslar arası güçler kar ve piyasa elde etmek için savaşları çıkarıyor. Ama sizler ancak barışla Ortadoğu piyasasına girebilirsiniz. Kazancınız barışla olur, kârımız kardeşlik olur.”

Toprak: Bu faaliyetler barış projeleridir

Vali Mustafa Toprak da yaptığı konuşmada Diyarbakır'da yılın ilk fuar organizasyonunda aynı anda 3 fuarın başladığını belirterek, fuarlarda sektörlere ait son teknoloji ürünlerin sergilendiğini söyledi. Ekonomik gelişmenin en önemli hedeflerinden birinin üretim olduğunu, sergilenen ürünlerin bu hedefin gerçekleşmesini sağlayacağını bildiren Toprak, Diyarbakır'ın son yıllarda kalkınma alt yapısı konusunda önemli gelişmeler kaydettiğini anlattı. Bir kaç yıl içerisinde yapılan önemli yatırımları yeterli bulmadıklarını, daha fazlasının yapılması gerektiğini vurgulayan Toprak, şöyle konuştu: “Ülkemizin dışında olumsuzluklar yaşandığında ülkemizin kadrini daha iyi anlıyoruz, beraberliği daha iyi özümsememiz gerektiğini daha iyi anlıyoruz, barışı, kıymeti, yürekten sevmenin ve sevilmenin önemini bir kez daha iyi anlıyoruz. Bu gibi faaliyetler barış projeleridir. İnsanların mutlu olup, sosyal yaşam düzeyinin yükselmesi ve gelecekten yana endişesinin olmaması da bu faaliyetlere bağlıdır. Bu faaliyetler, insanlarımızın ön yargılarının yıkılmasına, birbirimizi daha iyi anlamamız ve tanımamıza katkı sunuyor. Bu nedenle Diyarbakır’da çok daha fazla fuar düzenlenmeli, yurt içi ve yurt dışından daha çok katılımcı gelmelidir.”

Toprak, yatırımcıların, istihdam oluşması, insanın mutlu olması, gelecekten endişe duymaması ve çalışanların ailelerini daha iyi geçindirmesi için çaba gösterdiğini dile getirerek, “Türkiye’nin önü oldukça açık. Çünkü bizim üreten, ürettiğini pazarlayan, bilgi birikimini ve teknolojiyi çok iyi kullanabilen gençlerimiz artık yetişiyor. Hem girişimcilerimiz hem de yeni yetişen nesil daha iyi gelecek vaat ediyor” dedi.

12 fuara 300 bin ziyaretçi bekleniyor

TÜYAP Fuarcılık AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise Diyarbakır’da organize ettikleri fuarlara firmaların büyük ilgi gösterdiğini, 3 fuara dünyanın önde gelen firmalarının da aralarında bulunduğu toplam 135 firmanın katıldığını söyledi.  4 gün sürecek fuarlara 25 bini aşkın ziyaretçi beklediklerini bildiren Ersözlü, “Diyarbakır’da geçen yıl boyunca düzenlediğimiz fuarlara 250 bin ziyaretçi gelmişti. Bu yıl düzenleyeceğimiz 12 fuara ise 300 bin aşkın ziyaretçi bekliyoruz. Fuarlara illerimizden gelenlerin dışında, Irak ve İran’dan çok sayıda işadamı da ziyaret edecek” dedi.

Daha sonra Vali Toprak, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanvekili Diyadin Gezer ile Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Fahrettin Akyıl fuarların açılışını yaparak, bir süre sergilenen ürünleri incelediler.

Fuarlar, 29 Mart-1 Nisan tarihleri arasında saat 11.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

 

Diğer Haberler