Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sewm, Roce, Rojî, Oruç...

Sewm, Roce, Rojî, Oruç...

10 Ağustos 2010 Salı 01:25
Oruç İslam’ın beş ana temelinden biridir. Ve Müslüman, ergin, akıllı ve sağlıklı olan herkese farzdır.

A.Kadir CEYLAN

ORUÇ

“Oruç” Farsça kökenli bir sözcük olup “Ruze” kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Tarihte Oruz ve Oroj gibi değişimlerden sonra günümüz lisanıyla “Oruç” şeklini almıştır. Arapça'da oruç ibadeti “savm” ve “siyam” kelimeleriyle ifade edilir.

“Savm” sözlükte; kişinin kendisini yeme, içme, yürüme ve konuşma gibi herhangi bir söz, eylem ve davranıştan alıkoyması, bir şeyden uzak durması, susması, bir şeye karşı kendini tutması ve engellemesi demektir. Savm kelimesi Kur'an-ı Kerim'de 11 ayette geçmektedir.

Dini bir terim olarak “Savm” kelimesi; müminin ibadet niyetiyle imsak vaktinden iftar vaktine kadar kendisini yeme, içme ve cinsel ilişkiden alıkoyması demektir.

Oruç İslam'ın beş ana temelinden biridir. Ve Müslüman, ergin, akıllı ve sağlıklı olan herkese farzdır. Oruç Müslümanlara Bakara suresinin 183-184.ayetleriyle hicretin ikinci yılında Bedir savaşı öncesinde Şaban ayının onunda farz olmuştur. Orucun farziyetini bildiren ayet şöyledir: ”Ey müminler!(Kötülüklerden ve haramlardan) korunmanız için oruç tutmak sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. (Bakara:183)

Oruç, ahiret için karlı bir ticarettir; çok sevaplı bir ameldir. Pek çok hadiste orucun sevabına dikkat çekilmiştir. Bu hadislerden bazıları şöyledir:

“Âdemoğlunun her ameline on katından yedi yüz katına kadar sevap verilir. Yüce Allah; 'Oruç hariç, çünkü oruç benim içindir, onun mükâfatını da ben vereceğim. Çünkü oruç tutan kimse yemesini içmesini ve şehvetini benim için terk etmektedir' buyurmuştur.” “Nefsimi kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah nezdinde misk kokusundan daha hoştur.” “Cennetin Reyyan(suya kananlar) adlı bir kapısı vardır. Sadece oruç tutanlar o kapıdan cennete girebilirler.” Oruçluya iki türlü sevinç vardır. 1.İftar ettiği zaman sevinir. 2.Allah'a kavuştuğu zaman sevinir.” (İhya-i Ulum'id-Din c.1,sh.670)

Resulüllah(s.a.v.) şöyle buyurmuşlardır: ”Her hangi bir kul Allah yolunda bir gün oruç tutarsa, Allah o gün sebebiyle onu cehennemden yetmiş sene uzaklaştırır.” “Kim Ramazan orucunu, inanarak ve sevabını yalnız Allah'tan umarak tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.” “Biriniz oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve bağırıp çağırmasın. Eğer biri ona söver veya onunla kavga ederse, 'ben oruçluyum' desin.” (Riyazu's Salihin c.2,sh.202)

Oruç'la ilgili rivayet edilen diğer bazı hadisler de şu şekildedir:”Oruç perdedir. Biriniz bir gün oruç tutacak olursa kötü söz sarf etmesin, bağırıp çağırmasın. Birisi kendisine yakışıksız bir laf edecek veya kavga edecek olursa 'ben oruçluyum' desin (ve ona bulaşmasın.)” “Oruç, birinizin savaştaki zırhınız gibi ateşe karşı zırhınızdır.” “Oruç ateşe karşı bir kalkan ve müstahkem bir kaledir.”(Kütüb-i Sitte c.9,sh.58-59)

...


Huzeyfe(r.a.) şöyle nakletmiştir: Peygamber(s.a.v.) göğsüme yaslanıyordu. Şöyle buyurdu:”Kim Allah'ın rızasını gözeterek bir gün oruç tutarsa, buna karşılık kendisine cennete giriş mührü vurulur.”

Said bin Zeyd(r.a.) bildiriyor: Allah Resulünü(s.a.v.) Usame bin Zeyd'e yönelerek şöyle buyururken işittim:”Usame! Cennet yoluna gir, sakın bu yola girmekte tereddüt etme!” Usame: ”Ey Allah'ın Resulü, bu yolu en hızlı biçimde almanın çaresi nedir?” diye sordu. Resulüllah(s.a.v.) şöyle buyurdu: ”Öğlen sıcaklarında susuzluk çekmek ve nefsi kadınlardan alınan hazdan uzak tutmaktır. Usame! Oruç tut, zira oruç, aziz ve celil olan Allah'a yaklaştırır. Allah katında oruçlunun ağız kokusundan daha hoş bir koku yoktur. O, yemeyi, içmeyi sırf Allah için terk etmiştir. Bu sebeple eğer ölümün, sana karnın aç ve ciğerin susuzken gelmesini sağlayabileceksen bunu yap. Zira sen böylece ahirette yüksek makamlar elde eder, peygamberle birlikte olursun. Ruhun onların yanına gidince bundan sevinç duyarlar. Seçkinler sana dua ederler. Usame! Şunu bil ki, kıyamet günü Allah'a en yakın insan, dünyada iken uzun müddet üzüntü, susuzluk ve açlık çekendir.”(Metalibul Aliye c.1,sh.427-429)

Evet, bir Müslüman şartlarına riayet ederek tutacağı oruçla yukarıda hadis-i şeriflerde belirtilen sevaplara ulaşabilir. Bir de bir Müslüman'ın oruçlu iken kaçınması gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar da şöyle belirtilmiştir:

Ebu Talib-i Mekki şöyle der: ”Allah Teala'nın havvas kullarının orucu, şu altı organı muhafaza etmekle gerçekleşir;

1.Gözü kısarak bakışta derinleşmemek,

2.Kulağı bir haramı dinlemekten, günahtan korumak ve batıl ehlinin sohbetine katılmamak,

3.Dili kendisini ilgilendirmeyen hususlara, müdahil olmaktan muhafaza etmek, söylendiğinde aleyhte olacak, tutulduğunda lehte olmayacak konuşma ve susmadan uzak kalmak,

 4.Kalbi Allah korkusuyla doldurarak yapmaktan menedildiği fikir ve düşüncelerden sakındırmak, lüzumsuz temennilerde bulunmamak,

5.Elini harama uzatmaktan ve çirkinlikte bulunmaktan menetmek,

6.Ayağı da emredilmediği ve teşvik edilmediği bir gaye uğrunda yürütmeyerek sadece hayır işleri için kullanmak.”

Resulullah(a.s.m.) oruçluyken günahlardan uzaklaşmak gerektiğini şu sözlerle bize tavsiye eder: ”Nice oruç tutan var ki, oruçtan nasibi aç ve susuz kalmaktan ibarettir.” “Oruç, yalan ve gıybetle ihlal edilmedikçe sağlam bir örtüdür.” “Kişi yalan sözü ve onunla amel etmeyi terk etmedikçe, Allah Teala'nın onun yemek ve içmekten uzak durmasına ihtiyacı yoktur.” “Beş şey orucu bozar(sevabını yok eder): Yalan, gıybet, kovuculuk, yalan yere yemin ve şehvetle bakış” (Kut'ul Kulub c.3,sh.345-346)

Değerli okuyucular, Oruç'la ilgili aktarmamız gereken daha pek çok şey var. Ama detayları kaynaklara havale ediyoruz. Gelecek olan Ramazan-ı Şerif'in tüm insanlık, İslam alemi ve memleketimiz için hayırlara, barışa huzura vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyoruz. Allah'a emanet olun. Selam ve dua ile

Kaynaklar:

1.Oruç İlmihali,Doç.Dr.Halil Altuntaş,Doç.Dr.İsmail Karagöz,Diyanet Yayınları

2.İhya-i Ulum'id-Din c.1,İmam Gazali,Sentez Yayınevi

3.Riyazus-Salihin c.2,İmam Nevevi,Kahraman Yayınları

4.Kütüb-i Sitte c.9,Prof.Dr.İbrahim Canan,Akçağ-Zaman

5.Cem'ul Fevaid c.3,İmam Rudani,Ocak Yayıncılık

6.Metalibul Aliye c.1,İbni Hacer el-Askalani,Ocak Yayıncılık

7.Kut'ul Kulub c.3,Ebu Talib-i Mekki,Semerkand Yayınları

www.diyarbakirhaber.com.tr

Diğer Haberler